EU jedná s Jižní Koreou o rozšíření obchodní dohody

© Korean Mission to the EU

Jihokorejský ministr obchodu Yeo Han-Koo navštívil Brusel, kde jednal o aktualizaci více než deset let staré dohody o volném obchodu mezi EU a Jižní Koreou. Jihokorejci by dohodu rádi rozšířili i na nové technologie a zahrnuli do ní také smlouvy o ochraně investic.

Dohoda o volném obchodu (FTA) podepsaná v roce 2010 představuje základní pilíř ve vzájemných obchodních vztazích mezi EU a Jižní Koreou. Kromě liberalizace a odstranění dovozního cla se v současném znění věnuje také omezení tarifních překážek v automobilovém, farmaceutickém a elektrotechnickém sektoru.

Podle jihokorejského ministra obchodu Yeo Han-Kooa se dohoda za dobu platnosti osvědčila a měla pozitivní dopad na obchodní vztahy mezi EU a Jižní Koreou. „Díky ní se objem vzájemného obchodu zvýšil o 4,8 procenta a jihokorejské investice do EU vzrostly dokonce více než třikrát,“ zdůraznil a dodal, že EU i nadále zůstává největším přímým investorem v zemi. Podle něj je však nyní čas dohodu přizpůsobit novým výzvám.

EU a Jižní Korea by tak měly více spolupracovat v oblasti výroby polovodičů. Zejména v kontextu celosvětové čipové krize tato otázka v současnosti silně rezonuje u obou aktérů. Yeo zmínil rovněž problematiku ochrany investic. „Jihokorejské automobilky a výrobci baterií významně investovali v EU. Myslím, že je čas na to, aby dohoda ošetřila i ochranu těchto investic,“ podotkl.

Evropa bývala příliš naivní. Nyní se dostává ke kormidlu, tvrdí komisař Breton

Evropa nebude nadále naivní a bude usilovat o místo u kormidla, říká o nové průmyslové strategii EU evropský komisař Thierry Breton.

Kromě zmíněných oblastí jednají unijní a jihokorejští představitelé také o podobě tzv. digitálního partnerství, které by mělo řešit ochranu a přeshraniční toky dat. Současná podoba dohody totiž problematiku elektronického obchodování neřeší. Zde však mezi přístupy obou aktérů nepanuje stoprocentní shoda. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) například vyjádřil pochybnosti, zda jihokorejská pravidla ohledně ochrany dat, a zejména výjimky pro účely národní bezpečnosti, budou kompatibilní s těmi evropskými.

Jihokorejci se obávají uhlíkového cla

Kromě ochrany dat by další bod střetu ve vyjednáváních mohl představovat evropský mechanismus pro uhlíkové vyrovnávání na hranicích EU, tzv. uhlíkové clo, a jeho dopad na obchod mezi oběma aktéry. „EU a Jižní Korea spolu sdílí přesvědčení o nutnosti bojovat s klimatickou změnou, nicméně nový evropský mechanismus by mohl být překážkou pro vzájemný obchod,“ popsal jihokorejské obavy ministr Yeo. Dodal však, že obě strany přistupují k jednání konstruktivně a díky množství sdílených zájmů velmi pravděpodobně dojdou ke shodě.

Jižní Korea je v oblasti nových technologií dlouhodobým obchodním partnerem nejen pro celou EU, ale aktivně rozvíjí své obchodní vztahy také s Českou republikou. Důkazem tomu může být červnová návštěva jihokorejského ministra pro průmysl, obchod a energetiku Moon Sung-Wooka v Praze, kde uzavřel několik memorand týkajících se mj. high-tech průmyslu, jaderné energetiky a digitální transformace.

Z EU zní volání po restartu vztahů s USA. Chceme rovné partnerství, říkají europoslanci

Přestože Spojené státy zůstávají pro Evropu nejdůležitějším partnerem, vzájemné vztahy dostávají trhliny. Na vině jsou vakcíny, odchod z Afghánistánu nebo nejnověji také diplomatický spor mezi USA a Francií kvůli nákupu ponorek.