EU chce podpořit kurzarbeit. Nástroj jménem Sure navrhne Komise ještě tento týden

© Shutterstock

Evropská komise tento týden představí nový nástroj, jehož prostřednictvím by byl v unijních státech podpořen tzv. kurzarbeit. Bez dalších detailů to oznámila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová.

Podle Komise by státy měly kurzarbeit podporovat, aby zmírnily sociální následky pandemie. Tzv. kurzarbeit představuje krátkodobé zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o práci kvůli ekonomickým dopadům koronaviru. Ke státní podpoře krátkodobých pracovních míst už sáhly některé země včetně Česka. Česká vláda podporu schválila včera v rámci programu Antivirus.

Státy by podle Komise měly zabránit tomu, aby se opakoval velký nárůst nezaměstnanosti, který doprovázel finanční krizi z roku 2008. Členské země by proto měly převzít část plateb za mzdy lidí, kteří místo propouštění budou moci vykonávat alespoň část své práce.

„Tímto způsobem lidem nevzniknou díry v peněženkách. Budou moci dál platit nájmy a kupovat si potřebné věci. A bude to mít i pozitivní dopad na ekonomiku,“ prohlásila dnes Ursula von der Leyenová.

Systém nazvaný Sure by podle ní měl pomoci především nejzasaženějším státům, jako je Itálie nebo Španělsko. Jejich lídři se snaží získat ze společných zdrojů co největší podporu pro evropské ekonomiky například prostřednictvím emisí koronavirových dluhopisů, tzv. koronabondů. Myslí tak na období očekávané recese. S tím však nesouhlasí například Německo či Nizozemsko.

Z jakých zdrojů chce Komise systém podpory kurzarbeitu financovat její předsedkyně neuvedla.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.