EU chce obnovit jednání o obchodní dohodě s Indií

Narendra Modi © EPA-EFE/PRANABJYOTI DEKA

Evropská unie chce obnovit jednání o obchodní dohodě s Indií, jež jsou fakticky pozastavená od roku 2013. Informovala o to agentura Reuters, která má k dispozici návrh závěrečného prohlášení virtuálního sobotního summitu mezi Indií a Evropskou unií.

Indie byla v roce 2020 desátým nejvýznamnějším obchodním partnerem sedmadvacítky, export z EU ale stále čelí v Indii v případě některých výrobků vysokým clům.

„Souhlasíme s obnovou jednání o vyrovnané, ambiciózní, všeobjímající a vzájemně výhodné obchodní dohodě,“ stojí v návrhu závěrečného usnesení summitu připravený EU. S textem dokumentu musí ještě vyslovit souhlas indická strana. O obnově jednání o smlouvě mluvil s vedoucími činiteli EU také indický premiér Naréndra Módí.

Podle agentury Reuters chtějí Brusel a Dillí posílit vzájemné vztahy kvůli obavám z rostoucího vlivu Číny. V návrhu se obě strany vyslovují ve prospěch spolupráce na budování svobodného regionu Indického a Tichého oceánu. Indie buduje spojenecké vztahy, aby čelila čínskému tlaku, také s USA, Japonskem či Austrálií.

Jak dál po Trumpovi? Klíčová organizace světového obchodu projde reformou

Mezinárodní obchod má za sebou turbulentní období. Čtyřletá éra amerického prezidenta Donalda Trumpa rozvířila obchodní spory s Evropou i Čínou, mezi klíčovými hráči mezinárodní scény tak panuje napětí. Zatímco dříve urovnávala neshody států Světová obchodní organizace (WTO), dnes jsou její možnosti omezené.

Indie od 90. let snížila či zrušila některé zábrany exportu ze zemí Evropské unie. Silným clům ale stále čelí dovozy některých zemědělských výrobků či motorových vozidel. Podle Eurostatu byla Indie v roce 2020 desátým největším obchodním partnerem sedmadvacítky – vývoz do Indie činil 32 miliard eur (asi 827 miliard korun) a dovoz z asijské země byl o miliardu eur (25,9 miliardy korun) vyšší. Dovoz z Číny byl zhruba dvanáctkrát vyšší a vývoz zhruba sedmkrát vyšší. Vývoz českého zboží do Indie činil v loňském roce zhruba 12,9 miliardy korun, opačným směrem to bylo 22,9 miliardy korun.

Sobotního videosummitu se podle webové stránky Rady EU zúčastní indický premiér, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel a hlavy států a premiéři členských zemí.