Ekonomika: Vše se točí kolem fondu obnovy a společných daní

© Pixabay

Schvalování unijního fondu obnovy a téma daní budou dominovat druhé polovině roku 2020. Německé předsednictví EU má obě oblasti mezi svými prioritami, a nové zdroje jsou navíc potřeba pro financování záchranného balíku.

Obnova

Naším „hlavním úkolem“ bude implementovat balík obnovy, napsal německý ministr financí Olaf Scholz v dopise svým evropským kolegům na začátku německého předsednictví.

Scholz zároveň uvedl, že v průběhu druhé poloviny roku se jeho země zaměří na dosažení „efektivního minimálního zdanění nadnárodních firem“, dokončení bankovní unie a unie kapitálových trhů.

Co se týká záchranného balíku v objemu 750 miliard euro, nazvaného „Next Generation EU“, a bilionového víceletého finančního rámce, na kterých se lídři EU dohodli v červenci, Rada a Parlament se musí do konce roku shodnout na všech detailech. Jedině poté budou moci peníze od 1. ledna 2021 proudit do členských zemí.

Na cestě z koronavirové krize: Co obsahuje evropský plán obnovy?

S úderem koronavirové pandemie se Evropa ocitla nejen v krizi zdravotní, ale také v krizi ekonomické. Redakce EURACTIV.cz přináší detailní popis plánu, který by měl pomoci ekonomiku EU opětovně nastartovat.

Velkou výzvou jsou vyjednávání o technických záležitostech a získání souhlasu od europoslanců i členských zemí ve většině rozpočtových nařízení. V následujících týdnech bude zapotřebí přijmout meziinstitucionální dohodu s Komisí, rozhodnutí o vlastních zdrojích, nařízení o záchranném balíku a také sektorovou legislativu nutnou pro implementaci víceletého finančního rámce.

Pokud jde o rozhodnutí v otázce vlastních zdrojů, které Unii umožní půjčit si na trzích zmíněných 750 miliard eur, musí ho ratifikovat všechny členské země a jejich parlamenty.

Členské státy budou mít přístup k „facilitě na podporu oživení a odolnosti“, což je hlavní pilíř nástroje „Next Generation EU“, až po předložení národních investičních a reformních plánů. Teprve potom mohou čerpat finance. První návrhy těchto plánů mají vzniknout na podzim jako součást národních rozpočtových plánů pro rok 2021, které státy pravidelně předkládají Evropské komisi.

Vypracováním českého investičního plánu byl pověřen ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Pomáhat mu bude Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Evropská unie se společně zadluží. Co z toho vyplývá pro Česko?

Společný dluh Evropské unie. Před měsíci to byla revoluční myšlenka, kterou jako první začala prosazovat koronavirem zasažená Itálie. Dnes je to realita. 

Dalšími tématy k diskusi bude možná revize Paktu stability a růstu, včetně reaktivace fiskálních pravidel pozastavených na konci dubna.

Eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni v červenci zdůraznil, že diskuse o budoucnosti Paktu a stability a růstu bude obzvláště důležitá. Právě tento nástroj totiž podle něj bude „v následujících letech pravděpodobně výchozím bodem pro ekonomickou legislativu EU“.

Daně

Zatímco Evropa vymýšlí, jak svůj nový plán obnovy ufinancuje, Evropský parlament je dlouhodobě největším zastáncem zavedení nových vlastích zdrojů, které by potřebné peníze poskytly.

Mezi prvními dokončenými návrhy má být daň z nerecyklovaných plastů nebo rozšíření evropského systému obchodování s emisními povolenkami. Mezi novinky by patřily digitální daň nebo daň z finančních transakcí, což je další z priorit německého předsednictví.

Revoluční daňové reformy? V hledáčku jsou nadnárodní firmy i daňové ráje, státy se ale neshodují

EU musí bojovat proti agresivnímu daňovému plánování a daňovým rájům. Musí také přimět velké technologické firmy, aby podléhaly spravedlivému zdanění. Stojí to v ambiciózním plánu Komise na reformu daňové politiky.

Evropský parlament si chce zároveň posvítit na daňové úniky, tzv. rozmělňování daňových základů a přesun zisků v rámci EU. Nový stálý podvýbor, který se těmito tématy bude zabývat, začne fungovat v září.

Evropská komise učinila první kroky ještě před letní pauzou a snaží se posílit unijní daňový režim. Exekutiva představila 15. července akční plán pro boj s daňovými úniky a pro zjednodušení daňových režimů.

„Férové a efektivní zdanění bude ještě důležitější v následujících měsících a letech, kdy se EU a celý svět budou snažit vyrovnat s dopady koronavirové krize,“ stojí v dokumentu.

Balíček předpokládá řadu návrhů v nadcházejících měsících a letech, které se budou týkat DPH nebo spolupráce v daňových záležitostech.

V posledním čtvrtletí tohoto roku spatří světlo světa nelegislativní text o zdanění podniků.

Německo plánuje dát této agendě prioritu. Vrátit se chce Berlín zároveň ke dvěma „nesmrtelným“ návrhům: společné korporátní konsolidované dani a dani z finančních transakcí.

Video: Najít cestu z krize je výzva všech výzev, Němci ji ale můžou zvládnout

Německo přebírá předsednictví Rady EU v komplikované situaci. Musí Unii pomoct dostat se z koronavirové krize a zprostředkovat kompromis v otázce obnovy ekonomik. Evropské státy včetně Česka a Slovenska na něj navíc vzhledem k jeho síle hodně spoléhají.

Další iniciativy

Implementace záchranného balíku a přezkoumání evropského daňového systému budou klíčovými tématy neformálního zasedání ministrů financí zemí EU (Ecofin) 11. a 12. září v Berlíně. Ukazuje to návrh programu, do kterého měl EURACTIV.com možnost nahlédnout.

Jednání však začne zhodnocením dekády plné krizí, z nich plynoucích poučení a také diskusí o potenciálu pro další integraci.

Ministři financí také projednají dopad digitálních služeb na finanční trhy.

V tomto kontextu předloží Komise ve třetím čtvrtletí akční plán týkající se digitalizace finančních služeb (FinTech), včetně strategie integrovaného trhu platebních služeb EU. Kromě toho unijní exekutiva představí také svůj dlouho očekávaný návrh na regulaci kryptoměn, včetně kontroverzní digitální měny společnosti Facebook nazvané „Libra“.

EU zkoumá plány Facebooku na digitální měnu, píše Reuters

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na vytvoření nové digitální měny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.