Ekonomika eurozóny letos klesne o 5,5 procenta, vyplývá z průzkumu Evropské centrální banky

© Shutterstock

Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi profesionálními prognostiky.

V příštím roce by se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny mohl podle průzkumu zvýšit o 4,3 procenta.

Výsledky průzkumu jsou o něco optimističtější než některé dřívější prognózy. Mezinárodní měnový fond (MMF) například minulý měsíc ve svém výhledu světové ekonomiky předpověděl, že ekonomika eurozóny letos klesne o 7,5 procenta.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že podle prognóz pracovníků banky by letos mohl HDP eurozóny klesnout o pět až 12 procent. Dopady koronaviru na ekonomiku označila za bezprecedentní a varovala, že rychlost a rozsah hospodářského oživení jsou nejisté.

Státy eurozóny pomůže „nakopnout“ záchranný fond ESM. Spory o jeho podmínkách ale nekončí

Ekonomikám zemí platících eurem pomůže při zotavování i Evropský stabilizační mechanismus, známý z řecké dluhové krize. Přísné podmínky čerpání úvěrů se mají rozvolnit, najít kompromis mezi Itálii na jedné a Nizozemskem na druhé straně však může být ještě složité.

Průzkum ECB mezi profesionálními prognostiky podle agentury Reuters ukázal, že po prudkém poklesu hospodářské aktivity na konci prvního a začátku druhého čtvrtletí poměrně dlouho potrvá, než se výkon ekonomiky eurozóny vrátí na úroveň z doby před příchodem koronavirové krize.

Průměrná míra nezaměstnanosti v eurozóně by podle průzkumu měla v letošním roce dosáhnout 9,4 procenta, příští rok by mohla klesnout na 8,9 procenta. V březnu míra nezaměstnanosti v eurozóně podle údajů statistického úřadu Eurostat stoupla na 7,4 procenta z únorových 7,3 procenta.

Eurozóna je v nejhlubší recesi za svou existenci, vyplývá z průzkumu

Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové dotazovaní agenturou Reuters.