EK chce zlepšit situaci Romů v Evropě, zaměří se na boj proti diskriminaci

Místopředsedkyně EK pro transparentnost a hodnoty Věra Jourová © European Union, 2020

Evropská komise chce do deseti let výrazně zlepšit situaci evropských Romů, kteří podle ní stále čelí diskriminaci v řadě oblastí. Exekutiva Evropské unie plánuje efektivněji bojovat proti jejich znevýhodňování ve školách, zaměstnání, bydlení i zdravotní péči.

Podle dnes zveřejněného plánu by členské země měly do roka přijmout strategii, jak přístup k romské menšině do roku 2030 zlepšit. „Stručně řečeno, v posledních deseti letech jsme toho pro podporu romské populace v EU nedělali dost. To je neomluvitelné. Mnozí stále čelí diskriminaci a rasismu. To nemůžeme akceptovat,“ řekla dnes novinářům místopředsedkyně Komise Věra Jourová.

Komise proto navrhla řadu cílů, které by do roku 2030 chtěla splnit. Hodlá například snížit nejméně o polovinu procento Romů, kteří se setkávají s diskriminací. Maximálně poloviční proti dnešnímu stavu by měl být také počet dětí, kterým se od začátku povinné školní docházky nedostává standardního vzdělání. V této souvislosti by měl na polovinu klesnout i počet romských dětí navštěvujících speciální školy.

Nejvýše poloviční proti dnešku by měl být i rozdíl v zaměstnanosti většinové populace a Romů. Snížit by se měl i rozdíl v průměrné délce života a v šancích získat bydlení.

V Unii žije podle odhadů úřadů až sedm milionů Romů, velká většina z nich v desítce především východoevropských a jihoevropských zemí. Podle statistik jsou přitom více než tři čtvrtiny z nich ohroženy chudobou.

Komise již v minulých letech vyzývala některé členské státy, aby Romy více integrovaly do standardních škol a pomáhaly jim sehnat práci. Zásadní problémy vyčítala EK Bulharsku a Rumunsku, za nedostatečné začleňování romských dětí do běžných škol ale opakovaně kritizovala také Česko či Slovensko.

Dnes přijatá strategie má charakter doporučení a její součástí jsou vodítka pro členské státy, jak by měly ke zmíněným pokrokům dojít. Unijní země by do září příštího roku měly přijít s vlastními plány, jejichž průběžné plnění by poté měla Komise každé dva roky kontrolovat.

Evropská komise si posvítí na rasovou diskriminaci, sama chce být aktivnější

Lepší kontrola dodržování evropských pravidel o zákazu diskriminace či apel na státy, aby lépe bránily rasové diskriminaci ze strany svých policejních složek, patří mezi hlavní body dnes zveřejněného plánu Evropské komise pro boj s rasismem.