Dohoda s Mercosurem je na dosah, jihoamerický blok má ale daleko větší ambice

© Shutterstock

Dohoda o volném obchodu s jihoamerickým sdružením Mercosur, který tvoří Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay, je na dosah. Její úspěšné vyjednání by předčila i nedávno uzavřenou dohodu s Japonskem. Jihoamerický blok chce však otevřít obchod i s Asií.

Po téměř půlročním tichu se v červnu opět rozběhla jednání o rozsáhlé obchodní dohodě s jihoamerickým sdružením Mercosur, které tvoří tamní čtyři velké ekonomiky. Diskuze ohledně otevření obchodu mezi Argentinou, Brazílií, Paraguayí, Uruguayí a EU se přitom vedou už téměř dvě desetiletí.

„Jednání s Mercosurem se vedou z mého pohledu neuvěřitelných 19 let, nicméně v posledních letech dostaly novou dynamiku a je zde cítit vůle po dosažení úspěšného cíle,“ řekla redakci EURACTIV.cz česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

Pokud se Komisi podaří dohodu vyjednat, bude se jednat o největší obchodní smlouvu, kterou EU kdy uzavřela.

Ano, to stejné se říkalo i o smlouvě s Japonskem. Ta je prozatím skutečně nejrozsáhlejší. Pokud ale jde o úspory z případného vzájemného snížení cel s Mercosurem, ty by byly ještě třikrát větší než v případě dohod s Japonskem a Kanadou dohromady.

Singapur je pro EU brána do jihovýchodní Asie i celého pacifického regionu

V Singapuru sídlí přes 10 tisíc evropských firem a vzájemné investice dosahují stovek miliard eur ročně. Stejně tak se jedná o člena rychle sílícího sdružení ASEAN. EU tak po Japonsku očekává další úspěch na poli společné obchodní politiky.

A konec jednání se podle posledních informací blíží rychlým tempem. Podle argentinského ministra zahraničí Jorge Faurieho by se tak mohlo stát už letos v září.

„V srpnu budou jednání pokračovat v Bruselu s vidinou brzkého podpisu politické dohody,“ uvedl nedávno.

„Jedná se ale o cíl, není to nic závazného,“ upozornil a dodal, že jednání i nadále doprovází problémy.

Závěry jednání jsou pořád nejisté

Na mysli má především otázku dovozu hovězího masa do EU a otevření brazilského trhu pro evropské automobilky.

„V čem to i nadále vázne? EU musí víc otevřít své trhy pro zemědělské produkty a Mercosur zase dotáhnout liberalizaci v oblasti automobilového sektoru. Jinak žádná dohoda nebude,“ upřesnil český europoslanec a místopředseda výboru pro mezinárodní obchod Jan Zahradil (ODS, ECR).

Otevření svých trhů levnému dovozu hovězího z jižní Ameriky se brání hlavně francouzští a irští zemědělci. Státy Mercosuru jsou již nyní zdaleka největšími dovozci tohoto zboží do EU. Každoročně ho ke břehům starého kontinentu připluje kolem čtvrt milionu tun. Jihoameričané ale chtějí dovážet mnohem více.

Obchodní jednání s Mercosurem se protahují. Farmáři mají strach, automobilky cítí příležitost

Jednání o obchodní dohodě s jihoamerickým sdružením Mercosur se dále protahují. Unijním zemědělcům se nelíbí zvyšování dovozu hovězího, Brazílie má problém s otevřením svého trhu evropským automobilkám. Pokud se však neshody podaří překonat, bude se jednat o zatím nejlukrativnější dohodu, kterou kdy EU uzavřela. Zároveň by se liberalizoval trh pro více než 750 milionů lidí.

„Učinili jsme v tomto ohledu velmi zajímavou nabídku,“ nechal se slyšet Faurie. Konkrétnější ale nebyl.

Podle Zahradila však jednání vypadají nadějně. „I tady vidím pozitivní signály a září 2018 už koluje jako velmi pravděpodobné datum kompromisu,“ myslí si.

„Na obou stranách existuje skutečně silná vůle dosáhnout dohody na politické úrovni co nejdříve, ještě před parlamentními a prezidentskými volbami v Brazílii, které se budou konat v říjnu tohoto roku,“ dodal.

Charanzová je ale v tomto ohledu opatrnější.

„Poslední vývoj nasvědčuje, že dohoda bude ještě velmi složitá. V rámci jednání zůstávají otevřené otázky přístupu na trhy s produkty jako jsou například automobily či jejich součástky, zemědělské, produkty či zeměpisná označení,“ upřesnila.

Dalším problémem je samozřejmě mandát současné Evropské komise, který vyprší v květnu 2019.

Vidina volného obchodu s Čínou, Afrikou i Indií

„Stále děláme pokroky, pořád tady ale jsou velmi problematické body,“ uvedla k poslednímu kolu vyjednávání evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

A podobný přístup zastává i brazilský prezident Michel Temer. „Neměli bychom opouštět myšlenku takového obchodního spojení. Zavření dveří by v tuto chvíli udusilo jednání, která měla prozatím vcelku úspěch,“ upozornil.

S průtahy ve vyjednávání však už ztrácí trpělivost třeba prezident Uruguaye Tabare Vazquez. Ten dokonce před několika týdny pohrozil, že pokud jednání nikam nepovede nebo bude na stalo nevýhodná dohoda, je připraven obrátit se na Čínu.

„Nejsme připraveni ztrácet čas nekonečným vyjednáváním. Stejně tak nejsme připraveni podepsat nevýhodnou a narychlo vytvořenou verzi smlouvy,“ uvedl.

Pravidla světového obchodu se mění a EU se ocitla na rozcestí

Čína a Spojené státy v posledních měsících překreslují mapu světového obchodu. Na jedné straně vidíme snahy o vývoz levného zboží, na druhé naopak snahy o protekcionismus. Členské státy si tak musejí ujasnit, jakým směrem se ve společné obchodní politice vydat.

Vazquez zároveň připomněl, že jeho země uvažuje o podepsání dohody o volném obchodu s Čínou, a to bez ohledu na ostatní členy Mercosuru. Čína je největším obchodním partnerem Uruguaye, významná je však pro celé sdružení.

Členové sdružení v červnu přijali i společné prohlášení, ve kterém podporují rozvoj volného světového obchodu, a to zejména v reakci na protekcionistické tendence současné americké administrativy.

I z toho důvodu tyto čtyři jihoamerické země v nedávné době započaly obchodní jednání s Kanadou a Jižní Koreou. Argentinská viceprezidentka Gabriela Michetti se však nechala slyšet, že jihoamerický blok by měl rychle pokročit i v jednáních se Singapurem, Indií a zeměmi severní Afriky.

Článek je součástí miniseriálu věnovanému aktuálním otázkám společné obchodní politiky EU, který vznikl na základě rozhovorů s místopředsedou výboru EP pro zahraniční obchod Janem Zahradilem (ODS, ECR), místopředsedkyní výboru EP pro vnitřní trh Ditou Charanzovou (ANO, ALDE) a zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu.