Dohoda mezi EU a Mercosurem je na dosah. Může být dosud největší, co kdy Unie vyjednala

Cecilia Malmström, Phil Hogan a zástupci sdružení Mercosur [European Union, 2018]

Po téměř 20 letech komplikovaných jednání mezi EU a čtyřmi jihoamerickými zeměmi se očekává na přelomu srpna a září letošního roku dosažení obchodní dohody, která může být třikrát větší než dohoda s Kanadou a Japonskem dohromady. Mezi problematické oblasti patří dovoz hovězího masa a otevření průmyslu.

Jednání o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým obchodním blokem Mercosur jsou blízko konce a do finále by se mohla dostat na začátku září. Uvedl to včera argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie.

Jednání mezi EU a čtvrtým největším obchodním blokem na světě, který tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, trvají téměř 20 let.

„Cílem je dobrá dohoda, která, jak se domníváme, bude víceméně na konci srpna, v první části září,“ řekl Faurie po dvoudenním jednání ministrů ze zemí Mercosuru s evropskou komisařkou pro obchod Cecilií Malmströmovou.

Místo USA nastupuje do čela obchodních jednání EU

Protože obchodní jednání se Spojenými státy po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zamrzla, EU obrací pozornost na další velké ekonomiky. Podařilo se jí již uzavřít dohody s Japonskem a Mexikem a Mercosur je další na seznamu.

Pokud se týká snížení cel, mohla by to pro EU být zatím nejlukrativnější obchodní dohoda. Úspory by mohly být třikrát větší než u dohod s Kanadou a Japonskem dohromady. EU je však nervózní kvůli obavám z růstu dovozu hovězího a Mercosur váhá s otevřením svého průmyslu, včetně automobilového.

Podle Faurieho se podařilo dosáhnout zásadního pokroku v oblasti přání EU, jako jsou automobily a tzv. zeměpisné označení, které chrání názvy potravin a nápojů v EU. Určuje třeba, že sýr feta může být používán pouze u sýrů z Řecka a vyrobených převážně z ovčího mléka.

Kdo je připraven?

Také zástupce Brazílie, který se účastnil jednání, považuje září za možný konečný termín. Je však méně optimistický a uvádí, že zatímco Mercosur je připravený, EU se zatím nezdá být k tomuto kroku připravena.

Obě strany měly v plánu uzavřít dohodu v prosinci v Buenos Aires. Nepodařilo se jim to, částečně kvůli tomu, že Mercosur odmítl kvótu nabídnutou EU na dovoz hovězího, protože ji považoval za příliš nízkou, napsala agentura Reuters.

Obchodní jednání s Mercosurem se protahují. Farmáři mají strach, automobilky cítí příležitost

Jednání o obchodní dohodě s jihoamerickým sdružením Mercosur se dále protahují. Unijním zemědělcům se nelíbí zvyšování dovozu hovězího, Brazílie má problém s otevřením svého trhu evropským automobilkám. Pokud se však neshody podaří překonat, bude se jednat o zatím nejlukrativnější dohodu, kterou kdy EU uzavřela. Zároveň by se liberalizoval trh pro více než 750 milionů lidí.

Malmströmová dodala, že obě strany dosáhly dobrého pokroku a řeší některé z nejobtížnějších otázek.

„Jsme velmi blízko, ale nechci vám dávat datum, protože předtím jsem to nedělala,“ uvedla.