Dohoda EU-Vietnam myslí i na lidská práva, říká Zahradil. Situace se nezlepší, namítá Gregorová

© European Union, 2019

Server EURACTIV.cz minulý týden informoval o kontroverzích, které doprovázejí obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. Proč se frakce Zelených pokouší dohodu torpédovat? Přinášíme další argumenty, které hovoří pro i proti nové dohodě.

Evropská unie loni podepsala obchodní a investiční dohodu s Vietnamem, která má odstranit až 99 procent vzájemných cel. Práce evropských obchodních vyjednavačů teď ale naráží na kritiku lidskoprávních organizací a frakce Zelených/EFA v Evropském parlamentu. Mohou za to obavy z porušování lidských práv v asijské zemi.

Obchodní dohodu s Vietnamem doprovázejí kontroverze

Evropská unie je blízko další ambiciózní dohodě o volném obchodu. Po úspěších v liberalizaci obchodní vztahů s Kanadou, Japonskem či Singapurem je nyní na řadě Vietnam. Na počátku týdne dal smlouvě zelenou i výbor Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod (INTA).

„Ve vesnici Dong Tang se 9. ledna 2020 odehrál násilný konflikt, po kterém byla vůči policii vznesena závažná obvinění z údajného nezákonného užití síly vůči civilistům, z týrání zadržovaných demonstrantů a z omezování svobody slova. I přes vznesená obvinění nebylo zahájeno žádné nestranné a nezávislé vyšetřování,“ uvedl ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek v dopise adresovaném bývalému zpravodajovi dohody v Evropském parlamentu Janu Zahradilovi (ODS, ECR) a jeho nástupci Geertu Bourgeoisovi (ECR).

Zahradil odstoupil z funkce zpravodaje poté, co média informovala o jeho předsednické pozici v Konfederaci svazu Vietnamců v Evropě. Ta byla údajně zřízena za účelem prosazování zájmů vietnamské vlády ve světě.

„Je to čistě honorární, neplacená funkce, existující na papíře,“ řekl Zahradil pro EURACTIV.cz s tím, že tento orgán se ani nikdy nesešel. „Je zajímavé, že to bylo vytaženo těsně před schvalováním dohody ve výboru v prosinci loňského roku,“ dodal europoslanec.

Za medializací informace podle něj stojí frakce Zelení/EFA, která chtěla pod touto záminkou schválení obchodní dohody pozdržet, potažmo úplně zrušit. K tomu ale nakonec nedošlo a europarlamentní výbor pro mezinárodní obchod (INTA) dohodu schválil. Nyní je na řadě plénum Evropského parlamentu, které by mělo o dohodě hlasovat během svého únorového zasedání.

Další z úspěchů společné obchodní politiky je na spadnutí. Tentokrát je na řadě Vietnam

Evropští politici očekávají podpis dohody o volném obchodu s Vietnamem ještě v tomto roce. Pro evropské i vietnamské podnikatele je to dobrá zpráva. Lidskoprávní aktivisté však mají jiný názor.

Lidská práva jsou součástí dohody

Zahradil hájí obchodní dohodu i z hlediska ochrany lidských práv ve Vietnamu. „Na rozdíl od Člověka v tísni se nedomnívám, že neschválení či odložení dohody je cestou ke zlepšení situace ve Vietnamu. Naopak bychom tím Vietnam odradili od spolupráce s EU, což by mělo i své geopolitické dopady,“ reagoval Zahradil na dotaz redakce. Rozvíjející se obchod podle něj může napomoci k budoucí transformaci celé společnosti.

„Otázka lidských práv je integrální a právně závaznou součásti obchodní dohody. V případě systematického porušování lidských práv může Evropská unie dohodu vypovědět.  Navíc jsme v ratifikačním procesu získali dodatečné závazky Vietnamu, co se týče implementace a monitoringu právě lidských a sociálních práv,“ zdůraznil.

Podobně je to podle Zahradila i s otázkou životního prostředí, jehož ochranu by měla dohoda rovněž zajišťovat.

Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti, Zelení/EFA) má však jiný názor. „Zatýkání, rozsudky za trestné činy a fyzické útoky proti novinářům, blogerům a aktivistům v oblasti lidských práv pokračují a nebudou se touto obchodní a investiční dohodou měnit,“ prohlásila Gregorová.

„Součástí dohody nejsou žádné důvěryhodné, vymahatelné a funkční mechanismy ke zlepšení situace ve Vietnamu. Ačkoli se evropští vyjednavači pokusili takové záruky a mechanismy do dohody začlenit, celková politická situace se u průměrných Vietnamců nezlepší. Ve skutečnosti tato dohoda stabilizuje a rozšiřuje moc vietnamské vlády.“

Gregorová se proto domnívá, že EU by se měla zaměřit na dohody o volném obchodu s demokratickými zeměmi. Od států, jako je Vietnam, by měla podle ní EU požadovat ochranu základních lidských práv, a to prostřednictvím ekonomického diplomatického tlaku.

Obchodní dohody přinášejí zisky, je ale třeba mluvit i o lidských právech

Evropská unie klade velký důraz na liberalizaci světového obchodu a uzavírání stále ambicióznějších obchodních dohod. Jednou z takových je i smlouva s Vietnamem. Nebylo by ale dobré se kromě ekonomických ukazatelů a prognóz podívat i na otázku lidských a občanských práv? Ve Vietnamu jsou stovky politických vězňů.

Komise jedná na základě mandátu od členských států

„Hlavním problémem současné dohody je to, že pokračuje ve strategii a způsobu obchodování, které Evropská komise následuje již celá desetiletí. Volný obchod na prvním místě a lidská a pracovní práva, environmentální normy a udržitelný rozvoj až na druhém,“ dodala Gregorová.

Jak ale upozornil Zahradil, dohodu sice dojednala Evropská komise, ale v souladu se schválenou obchodní politikou EU a na základě mandátu od vlád členských států.

Dohodu o volném obchodu s Vietnamem musí kromě pléna Evropského parlamentu schválit ještě Rada EU. Spolu s dohodou o volném obchodu vyjednala Komise také dohodu investiční, kterou ale musí ještě schválit národní parlamenty členských zemí.