Server EURACTIV.cz minulý týden informoval o kontroverzích, které doprovázejí obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. Proč se frakce Zelených pokouší dohodu torpédovat? Přinášíme další argumenty, které hovoří pro i proti nové dohodě.
Evropská unie loni podepsala obchodní a investiční dohodu s Vietnamem, která má odstranit až 99 procent vzájemných cel. Práce evropských obchodních vyjednavačů teď ale naráží na kritiku lidskoprávních organizací a frakce Zelených/EFA v Evropském parlamentu. Mohou za to obavy z porušování lidských práv v asijské zemi.
„Ve vesnici Dong Tang se 9. ledna 2020 odehrál násilný konflikt, po kterém byla vůči policii vznesena závažná obvinění z údajného nezákonného užití síly vůči civilistům, z týrání zadržovaných demonstrantů a z omezování svobody slova. I přes vznesená obvinění nebylo zahájeno žádné nestranné a nezávislé vyšetřování,“ uvedl ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek v dopise adresovaném bývalému zpravodajovi dohody v Evropském parlamentu Janu Zahradilovi (ODS, ECR) a jeho nástupci Geertu Bourgeoisovi (ECR).
Zahradil odstoupil z funkce zpravodaje poté, co média informovala o jeho předsednické pozici v Konfederaci svazu Vietnamců v Evropě. Ta byla údajně zřízena za účelem prosazování zájmů vietnamské vlády ve světě.
„Je to čistě honorární, neplacená funkce, existující na papíře,“ řekl Zahradil pro EURACTIV.cz s tím, že tento orgán se ani nikdy nesešel. „Je zajímavé, že to bylo vytaženo těsně před schvalováním dohody ve výboru v prosinci loňského roku,“ dodal europoslanec.
Za medializací informace podle něj stojí frakce Zelení/EFA, která chtěla pod touto záminkou schválení obchodní dohody pozdržet, potažmo úplně zrušit. K tomu ale nakonec nedošlo a europarlamentní výbor pro mezinárodní obchod (INTA) dohodu schválil. Nyní je na řadě plénum Evropského parlamentu, které by mělo o dohodě hlasovat během svého únorového zasedání.
Lidská práva jsou součástí dohody
Zahradil hájí obchodní dohodu i z hlediska ochrany lidských práv ve Vietnamu. „Na rozdíl od Člověka v tísni se nedomnívám, že neschválení či odložení dohody je cestou ke zlepšení situace ve Vietnamu. Naopak bychom tím Vietnam odradili od spolupráce s EU, což by mělo i své geopolitické dopady,“ reagoval Zahradil na dotaz redakce. Rozvíjející se obchod podle něj může napomoci k budoucí transformaci celé společnosti.
„Otázka lidských práv je integrální a právně závaznou součásti obchodní dohody. V případě systematického porušování lidských práv může Evropská unie dohodu vypovědět. Navíc jsme v ratifikačním procesu získali dodatečné závazky Vietnamu, co se týče implementace a monitoringu právě lidských a sociálních práv,“ zdůraznil.
Podobně je to podle Zahradila i s otázkou životního prostředí, jehož ochranu by měla dohoda rovněž zajišťovat.
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti, Zelení/EFA) má však jiný názor. „Zatýkání, rozsudky za trestné činy a fyzické útoky proti novinářům, blogerům a aktivistům v oblasti lidských práv pokračují a nebudou se touto obchodní a investiční dohodou měnit,“ prohlásila Gregorová.
„Součástí dohody nejsou žádné důvěryhodné, vymahatelné a funkční mechanismy ke zlepšení situace ve Vietnamu. Ačkoli se evropští vyjednavači pokusili takové záruky a mechanismy do dohody začlenit, celková politická situace se u průměrných Vietnamců nezlepší. Ve skutečnosti tato dohoda stabilizuje a rozšiřuje moc vietnamské vlády.“
Gregorová se proto domnívá, že EU by se měla zaměřit na dohody o volném obchodu s demokratickými zeměmi. Od států, jako je Vietnam, by měla podle ní EU požadovat ochranu základních lidských práv, a to prostřednictvím ekonomického diplomatického tlaku.
Komise jedná na základě mandátu od členských států
„Hlavním problémem současné dohody je to, že pokračuje ve strategii a způsobu obchodování, které Evropská komise následuje již celá desetiletí. Volný obchod na prvním místě a lidská a pracovní práva, environmentální normy a udržitelný rozvoj až na druhém,“ dodala Gregorová.
Jak ale upozornil Zahradil, dohodu sice dojednala Evropská komise, ale v souladu se schválenou obchodní politikou EU a na základě mandátu od vlád členských států.
Dohodu o volném obchodu s Vietnamem musí kromě pléna Evropského parlamentu schválit ještě Rada EU. Spolu s dohodou o volném obchodu vyjednala Komise také dohodu investiční, kterou ale musí ještě schválit národní parlamenty členských zemí.