ČR je stále více závislá na exportu do EU. Vládní strategie ale žádá opak

© Pixabay

Do zemí Evropské unie míří čím dál větší podíl českého exportu. V letošním prvním pololetí stoupl podíl Unie na celkovém tuzemském vývozu meziročně o půl procentního bodu na 84,2 procenta. Ještě v letech 2012 a 2013 to bylo 81 procent.

Oproti tomu klesá vývoz do zemí mimo EU, a to až o 2,7 procenta. Zatímco do Asie putovalo o 9 procent českého zboží méně, do Severní Ameriky vyvezla ČR o 2,3 procenta méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Vláda přitom již v roce 2012 schválila exportní strategii ČR pro roky 2012 až 2020, která měl závislost českého vývozu na EU snížit. Pokud by se totiž v EU objevily hospodářské problémy, dolehly by právě na exportně orientované země, jako je ČR.

Příkladem takového problému je znovuzavedení kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru. K tomuto kroku se v souvislosti s migrační krizí v roce 2015 dočasně uchýlilo Rakousko, Německo, Švédsko či Francie. Ekonomické ztráty se přitom vyšvihly do řádu stovek milionů eur.

„Znovuzavedení kontrol by nejvíce pocítily země typu Česká republika a Slovensko. Je to logické, protože 80 procent našeho vývozu jde na evropský trh,“ vysvětlila již dříve pro EURACTIV.cz europoslankyně Dita Charanzová.

Kontroly uvnitř Schengenu způsobují obrovské ztráty. Pomoci může posílení vnějších hranic, ale také společná migrační politika

Dvouleté kontroly na hranicích pěti zemí schengenského prostoru mohou způsobit ztráty ve výši 211 milionů eur. Návrat k plně funkčnímu Schengenu se ale neobejde bez investic do vnějších hranic EU. Nutná bude i dohoda zemí na reformě migrační a azylové politiky.

Závislost není žádoucí

Podle Hospodářské komory ČR by se právě kvůli případným hospodářským problémům neměla ČR spoléhat pouze na své unijní partnery. Stát by měl podle Komory hledat pro exportéry nové trhy.

„Problém je, že proklamovaná diverzifikace exportu probíhá ale více jen na papíře než ve skutečnosti,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Komora předpokládá, že závislost tuzemského vývozu na zemích EU poroste i nadále. „I třeba proto, že od posledních voleb se uskutečnila jen jediná podnikatelská mise (do zahraničí) za účasti ministra,“ dodal Diro. České firmy tak podle něj nyní přicházejí o exportní i investiční příležitosti, kterých se ujímají zahraniční firmy.

Plody ekonomické spolupráce s Čínou nejsou pro střední Evropu dosažitelné tak snadno, jak si myslela

Kdyby země střední a východní Evropy postupovaly vůči Číně společně, mohly by na ni vyvinout tlak a proměnit nepříznivou obchodní situaci nebo zabránit šíření čínského vlivu v EU, píše Daniel Hegedüs.

Jak ale uvádí Svaz průmyslu a dopravy, vývoz se zatím drží na rekordní loňské úrovni a žádný pokles zatím neočekává.

„Export by měl být silný i v dalších měsících, protože firmám se daří získávat nové zakázky ze zahraničí,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

„Nejvíce se meziročně zvýšil český export do Alžírska, a to o 89 procent na 2,19 miliardy korun. Následují Irsko, Bělorusko, Egypt a Singapur s růstem exportu o více než 30 procent,“ dodala.

Podle Svazu průmyslu a dopravy jsou to právě vzdálenější destinace, jako jsou Latinská a Severní Amerika, jihovýchodní Asie nebo postsovětské země, kde je podpora státu klíčová.

„Dobrým výsledkům našich exportérům určitě nenahrává současná nejistota spojená s probíhající reformou institucí na podporu exportu, jako jsou ČEB, EGAP, CzechTrade a CzechInvest,“ dodala Veličková.

Unie uzavírá obchodní dohody s celým světem. Vděčí za to i protekcionismu Donalda Trumpa

Pravidla globálního obchodu se mění a může za to především americká administrativa. Ze změny ale paradoxně těží i Evropa, která právě připravuje obchodní dohody například s Japonskem a Singapurem.

Podle Asociace exportérů ale nelze předpokládat, že by letošní vývoz mohl překonat loňské rekordy, a to i vzhledem k očekávanému posilování koruny, zdražování ropy na světových trzích a nedostatku pracovníků na trhu práce.

„Druhá polovina roku bude pro český vývoz velkou výzvou,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.