Čína a USA se trumfují v zavádění cel, Peking vyzval EU, aby ho proti Američanům podpořila

obchodní válka USA

© Shutterstock

Spojené státy rozšiřují seznam čínského zboží, na které mají být uvalena cla. EU se snaží obchodní válku zažehnat a vyzývá, aby se spory řešily v rámci Světové obchodní organizace.

Čína vyzvala Evropskou unii, aby ji podpořila v postoji proti protekcionismu Spojených států a pomohla jí prosadit mezinárodní obchodní řád. Agentuře Bloomberg to sdělil vedoucí čínské mise v EU Čang Ming.

„Čína a EU by měly zaujmout jasný postoj proti ochranářství a spolupracovat při prosazování multilaterálního obchodního řádu,“ napsal Čang Ming. Nejnovější kroky USA jsou podle něho zcela proti základním zásadám a hodnotám Světové obchodní organizace (WTO).

Americký prezident Donald Trump dnes ohlásil úmysl uvalit cla na dovoz dalšího čínského zboží v hodnotě 100 miliard dolarů (zhruba dva biliony Kč). To znamená, že hodnota importu z Číny v tomto celním režimu by se ztrojnásobila.

Trumpův krok přichází den poté, co Čína oznámila, že chce uvalit 25procentní clo na 106 amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby. Peking tím reagoval na obdobný seznam, který USA zveřejnily v úterý. Ten pro změnu obsahuje 1300 čínských výrobků, na něž chtějí aplikovat 25procentní clo Spojené státy. V obou případech jde o zboží, jehož dovoz do Číny respektive do Spojených států dosahuje na každé z obou stran téměř 50 miliard dolarů (kolem jednoho bilionu Kč) ročně.

Evropská komise uvedla, že usiluje o zmírnění situace a v současné době vede jednání na vysoké úrovni.

„EU je přesvědčena, že by vždy měla být přijímána opatření v rámci WTO, která poskytuje řadu nástrojů pro efektivní řešení obchodních rozporů,“ prohlásil tento týden mluvčí komise Daniel Rosario. „Vyzýváme příslušné strany, aby zajistily, že jejich kroky budou v souladu s pravidly WTO,“ řekl Rosario.