Český turismus se vzpamatovává jen pomalu, letů bylo i v srpnu o 60 procent méně než vloni

© Pixabay

Světový turismus zatím přišel kvůli koronaviru o přibližně 460 miliard dolarů a stále se dostává zpět na nohy jen pomalým tempem. Počet letů nad Evropou klesl v dubnu o téměř 90 % a v současnosti je poloviční.

Málokterý sektor zasáhla pandemie koronaviru a s ní spojená opatření tak moc jako cestovní ruch. Kvůli zavřeným hranicím a omezenému cestování se miliony firem a pracovníků v podstatě ze dne na den ocitly v ohrožení. Data Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) pod OSN ukazují, že v porovnání s rokem 2019 se v červnu snížil celkový počet mezinárodních příjezdů turistů o 93 %. Za první polovinu roku 2020 pak jde o 65% snížení, což má být přibližně 440 milionů mezinárodních příjezdů.

Světový turismus přišel podle UNWTO mezi lednem a červnem o výnosy v objemu 460 miliard dolarů, v průběhu globální ekonomické a finanční krize to bylo přibližně pětkrát méně.

„I přes postupné znovuotevírání mnoha destinací od druhé poloviny května nepřišlo v letní turistické sezóně očekávané zlepšení statistik mezinárodního turismu na severní polokouli. Evropa byla druhým nejzasaženějším světovým regionem, v první polovině roku 2020 sem přijelo o 66 % méně turistů než vloni,“ uvádí UNWTO s tím, že nejhůře na tom byly země jižní Evropy.

O práci v cestovním ruchu může přijít až 80 000 Čechů. Pomoc státu je zdlouhavá, říká svaz

Český cestovní ruch se pomalu probouzí. Rozsah dopadů koronavirové krize bude záležet také na ochotě vlády sektoru pomoct. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu na její podpůrné programy mnoho podnikatelů v turismu nedosáhne.

Velice tvrdě byly vzhledem k povaze krize a protikrizových opatření zasaženy letecké společnosti, mnoho zemí sáhlo k různým typům státní pomoci.

„Letecká doprava v současnosti pravděpodobně čelí největší krizi od událostí 11. září 2001. Dle údajů společnosti Eurocontrol, která mimo jiné monitoruje leteckou dopravu v Evropě, poklesl počet letů v průběhu dubna letošního roku, kdy kontinent čelil největšímu náporu koronavirové krize, o téměř 90 % oproti loňskému roku,“ píší ve své zářijové analýze ekonomové České spořitelny Tereza Hrtúsová a Radek Novák. Ke konci srpna pak prý meziroční pokles letů činil 51 %.

Pokud jde o konkrétní evropské země, největší pokles v letecké dopravě zaznamenaly ke konci srpna Finsko, Slovinsko a Švédsko, a to více než 60 %. Obnovení leteckého provozu se naopak daří dobře v Lucembursku, Chorvatsku a Řecku (pokles okolo 30 %).

Česká republika patří v tomto ohledu mezi ty nejvíce postižené evropské země. „Letecký provoz v České republice je monitorován Řízením letového provozu. Dle dostupných údajů se provoz v ČR dostal na svá minima v průběhu dubna 2020, kdy meziročně poklesl o 84 %. Aktuální pokles dosahuje hodnot mírně přes 60 %,“ píší Hrtúsová s Novákem. Konkrétně pražské letiště Václava Havla evidovalo koncem srpna pokles v počtu letů o 63 % v porovnání s rokem 2019.

Jak zachránit evropský turismus? Kompromisem můžou být vouchery

Velkou součástí dnes představeného balíčku Evropské komise jsou doporučení k bezpečnému znovunastartování cestovního ruchu uvnitř EU. Ten se kvůli pandemii potýká s obrovskými ztrátami. „Na frak“ podle europoslankyně zároveň dostávají práva zákazníků.

Velká rána pro český cestovní ruch

Zhoršená epidemiologická situace v České republice má za následek čím dál častější omezení pro české turisty ze strany dalších evropských zemí. Téměř každý den informuje ministerstvo zahraničí o novém zařazení Česka nebo jeho regionů na „červenou listinu“ některého evropského státu.

„Stoupající čísla v Česku způsobila dominový efekt a počet států, které se rozhodly prověřovat české turisty více než ostatní, stoupá každý den. Věřím, že tato omezení potrvají jen nezbytně dlouhou dobu, ale budou se odvíjet od toho, jak se u nás s druhou vlnou epidemie popasujeme. Hlavním kritériem, podle kterého se všichni rozhodují, je počet nových případů za 14 dní. Dokud toto číslo nezačne klesat, restrikce budou pokračovat,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Vyšší rizikovost samozřejmě znamená také nižší atraktivitu Česka jako destinace zahraničních turistů, a další ránu pro už tak tvrdě zasažený tuzemský sektor cestovního ruchu.

„Ve 2. čtvrtletí se počet [zahraničních] hostů, kteří se u nás ubytovali, meziročně snížil o 96 %. K největšímu propadu návštěvnosti došlo u turistů z Francie a Itálie (98 %), nejmenší propad je naopak evidován u Slovenska (84 %). Poklesem hostů ze zahraničí byly plošně zasaženy všechny regiony, nejvíce však Praha (94 %),“ upozornila Hrtúsová. Pokud započítáme i tuzemské turisty, pokles ve 2. čtvrtletí dosahuje podle Českého statistického úřadu 83 %.

Právě domácí turisté český cestovní ruch do jisté míry zachraňují. Platby kartou za ubytování v ČR vzrostly podle statistik České spořitelny v posledním srpnovém týdnu oproti loňsku o 52 %, průměrný nárůst za letošní srpen pak je oproti stejnému období loňského roku 56 %. Klesly nicméně platby kartou u českých cestovních kanceláří i karetní transakce za vlakovou, autobusovou a leteckou dopravu u českých obchodníků.

Dostat český turismus zpět na nohy by měl pomoct dotační program „COVID ubytování“ z dílny ministerstva pro místní rozvoj. Ten má poskytovatelům ubytovacích služeb částečně kompenzovat ztrátu za 72 dní (od 14. března do 24. května), kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno. Program, který na konci srpna schválila Evropská komise, má celkový objem 3,3 miliardy korun, a příspěvky se budou pohybovat v rozmezí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Příjem žádostí začal 11. září a bude pokračovat až do konce října.

EK schválila program COVID ubytování. Poskytovatelé si rozdělí více než 3 miliardy

Evropská komise Česku schválila dotační program COVID ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které podporu pro provozovatele ubytovacích zařízení připravilo, k němu co nejdříve vyhlásí výzvu. Na twitteru to dnes napsala šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO).