Česko bude kvůli prasečímu moru kontrolovat dovážené vepřové. Ceny to podle odborníků nejspíš neovlivní

© Pixabay

Česko zavádí kontroly vepřového masa dováženého ze zemí, kde se objevily problémy s africkým morem prasat. Ceny mezi Čechy nejoblíbenějšího masa by to však ovlivnit nemělo, lidé si v nadcházejících měsících ale prý připlatí z jiných důvodů.

Zavedení kontrol u dováženého vepřového masa na africký mor prasat cenu vepřového neovlivní, myslí si většina oslovených analytiků. Před Vánocemi ale ceny přesto nejspíš vzrostou, a to kvůli zvyšujícím se nákladům na krmiva, pohonné hmoty, ale také kvůli zvýšenému spotřebitelskému zájmu, řekl ČTK agrární analytik Petr Havel.

Příjemci vepřového ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, budou muset nechat zkontrolovat maso na tuto nemoc. Opatření začne platit v úterý, mimořádná veterinární opatření vyhlásí stát v pondělí, uvedla Státní veterinární správa (SVSČR). Choroba se vyskytuje například v Belgii a Polsku, které jsou třetím a čtvrtým největším dovozcem vepřového do ČR.

Státní veterinární správa africký mor prasat popisuje jako vysoce nakažlivé onemocnění podobné klasickému moru, které se vyznačuje téměř stoprocentní letalitou (smrtností). Touto nákazou můžou onemocnět prasata domácí i divoká všech věkových kategorií. „Onemocnění se projevuje vysokou horečkou až 42 °C, která může podle průběhu trvat i několik dnů,“ píše SVSČR. Zvířata jsou prý malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí průjmem nebo zvrací.

Česko volá EU o pomoc v boji s africkým morem prasat

Ministr zemědělství v demisi, Jiří Milek, včera v Bruselu otevřel téma afrického moru prasat. Evropské země by podle něj měly více spolupracovat v boji proti této nebezpečné nákaze. S eurokomisařem pro zemědělství také jednal o budoucnosti společné zemědělské politiky. Obhajoval před ním dotace pro velké agrární podniky.

Kontrola masa jako netarifní překážka obchodu?

Krok ministerstva a státní veterinární správy Havel vnímá jako nadstandardní. „Lze to vnímat jako netarifní překážku obchodu v rámci EU. Pakliže se v nějaké zemi vyskytne zvláště nebezpečná nákaza, což africký mor prasat je, tak riziko pro obchod představuje. Nicméně EU, a ČR to také využívá, funguje na principu regionálnosti,“ řekl Havel. Podle něj by bylo legitimním opatřením kontrolovat maso jen z nemocí zasažených regionů.

Ceny však podle něj před letošními Vánoci nejspíš porostou. „Ale nebude to výsledkem tohoto opatření, ale spíš prostě toho, že ceny vepřového kolísají a v době větší spotřebitelské poptávky, což je třeba v předvánoční době, by měly růst,“ dodal.

Světový obchod se mění. Komise proto navrhuje reformu WTO

Evropská komise žádá WTO o posílení její kontroly, modernizaci obchodních pravidel a vyřešení současné patové situace ohrožující mechanismus pro řešení sporů. Bude o tom jednat s členy EU i s dalšími zeměmi po celém světě.

Podle analytika společnosti BH Securities Štěpána Křečka by se další náklady vzniklé kontrolami ale mohly v konečné ceně masa odrazit. Připomněl, že produkce českého vepřového upadá.

„Zatímco před patnácti lety bylo vyprodukováno přibližně 411 tisíc tun vepřového, v minulém roce to bylo o 200 tisíc tun méně. Podmínky pro chov v České republice jsou přitom nastaveny takovým způsobem, že stále častěji budeme muset dovážet maso ze zahraničí,“ uvedl.

Podle něj je nutné zvýšit bezpečnostní opatření. „Z tohoto důvodu budou prováděny testy, které mírně zvýší náklady na dovoz vepřového, což se může odrazit v koncových cenách,“ dodal.

Dovoz klesá, vývoz se zvyšuje

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda připomněl, že ceny jatečných prasat se letos citelně propadají. „Ve druhém čtvrtletí byly meziročně nižší o takřka 20 procent. Dochází přitom také k podstatnému snížení dovozu selat i živých prasat a zvyšování jejich vývozu,“ říká Kovanda.

Tlak dopadů nákazy se podle něj do spotřebitelských cen spíš nepromítne. „Průměrná cena kilogramu vepřové pečeně s kostí, který aktuálně stojí 117,10 koruny, by ve výhledu měla navzdory nákaze setrvat i ve zbytku roku pod úrovní 120 korun. Drobný nárůst cen ke konci letošního roku ovšem vyloučit nelze,“ dodal.

ČR požaduje, aby Komise koordinovala výzkum afrického moru prasat. Na vývoj vakcíny pošle milion eur

Podle českého ministra zemědělství v demisi je nutné, aby byl výzkum afrického moru prasat centrálně koordinovaný Evropskou komisí. Jedná se totiž o celoevropský problém.