Češi ušetří na přeshraničních platbách i výběrech z bankomatu. Platit budou stejné podmínky jako v eurozóně

© Shutterstock

Při posílání peněz z českého na zahraniční účet musí Češi počítat s tím, že banka si za tuto transakci naúčtuje mnohdy i přes 200 korun. A to dokonce i v případě zaslání peněz z korunového na eurový účet vedený jen u jiné české banky. 

Občané zemí eurozóny přitom poplatky za přeshraniční platby neznají. Využívají totiž Jednotnou oblast pro platby v eurech (SEPA).

Tento odlišný přístup pro banky a občany v eurozóně a mimo ni však Komise považuje za diskriminační. Navrhla proto nařízení, které možnost účtovat si za přeshraniční transakce poplatky výrazně omezuje.

Ve čtvrtek se k nové legislativě přiklonili také europoslanci. Pro návrh jich hlasovalo 532, proti bylo jen 22, přičemž 55 poslanců se zdrželo.

Nová pravidla podporuje i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP). „Je na čase, aby platby prováděné na území EU byly určitým způsobem koordinovány, ty rozdíly byly až neuvěřitelné,“ uvedl.

Unie plánuje snížit poplatky za přeshraniční platby v eurech. Co na to české banky?

Instituce EU se předběžně dohodly na sjednocení výše poplatků za přeshraniční platby v eurech v zemích uvnitř i vně eurozóny, nejen Češi by tak v budoucnu mohli ušetřit.

Třeba v Polsku tyto poplatky sice dosahují pouze 1,5 euro (40 korun) a švédské banky si neúčtují dokonce nic.

V České republice ale dosahují v průměru 8,7 euro (220 korun), v Chorvatsku 8,2 euro (210 korun) a v Bulharsku dokonce 20 eur (520 korun).

Kromě ochrany zákazníků před vysokými bankovními poplatky nařízení obsahuje i regulaci přepočtu měny při platbě v jiné zemi EU platební kartou nebo při výběru z bankomatu.

„V současné době mizí obrovské částky spotřebitelům pod rukama kvůli tomu, že si jasně neověří, jak vysoké poplatky bance platí a jak nevýhodný kurz zrovna využívá,“ dodal Zdechovský.

Změny pocítí 150 milionů Evropanů

Podle nařízení mají být poplatky za přeshraniční platby do jednoho roka stejně vysoké jako poplatky za transakce v rámci jednoho státu v domácí měně. Pokud tedy za rok budeme posílat peníze na německý účet zaplatíme za převod stejně jako bychom peníze poslali v korunách do jiné české banky.

„Dle údajů Evropské komise návrh přinese úspory až ve výši 900 milionů ročně pro uživatele platebních služeb, přičemž nejvíce se návrh dotkne spotřebitelů a malých a středních podniků. Spotřebitelé v ČR se tak budou moci těšit z výrazně nižších poplatků, jež nesmějí dle návrhu překročit výši poplatků za domácí transakce v národní měně,“ napsal v tiskové zprávě europoslanec Petr Ježek (ALDE), který byl pro tento návrh stínovým zpravodajem za frakci ALDE.

Podle Rady bude mít dohoda dopad přibližně na 150 milionů spotřebitelů z členských zemí EU stojících mimo eurozónu.

Pokud jde o ochranu před nevýhodným převodem měny, zákazník bude muset být u každé transakce předem informován o rozdílu mezi poslanou a přijatou částkou a o aktuálním měnovém kurzu.

„Druhá část návrhu se týká větší transparentnosti v případě nákladů na převod měn při platebních transakcích, online platbách, platbách v místě prodeje či při výběrem z bankomatu,“ připomněl Ježek.

„Například při platbě kartou v zahraničí musí obchodníci a poskytovatelé služeb jasně uvést, jaká je výše poplatků za konverzi měny při platbě v jiné měně EU, stejně tak musí být jasně uvedena výše poplatků za transakci v domácí měně spotřebitele,“ dodal

Ke klíčové dohodě došly členské státy v prosinci loňského roku, schválení legislativy Evropským parlamentem bylo však nezbytnou podmínkou pro to, aby nařízení mohlo začít skutečně platit.