Obchod, bezpečnost a rovné podmínky. Barnier představil mandát pro vyjednávání s Británií

© European Union, 2019

Téměř roční přechodné období pro vyjednání budoucích vztahů EU a Spojeného království začalo. Návrh vyjednávacího mandátu dnes představil hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. EU chce Británii nabídnout ambiciózní obchodní dohodu.

Obchodní dohoda musí zajistit rovné podmínky pro konkurenci na obou stranách, uvedl dnes Michel Barnier. Londýn se podle něj musí rozhodnout, jaký stupeň přístupu na jednotný unijní trh bude chtít dojednat. Britská vláda přitom opakuje, že se unijních pravidel držet nechce a usiluje o velmi volnou dohodu. Představený vyjednávací mandát se má soustředit na tři zásadní pilíře: obchod, bezpečnost a obecné podmínky vztahů a kontrolovatelnost dohod.

„Jsme ochotni nabídnout tuto (ambiciózní) dohodu, ačkoli víme, že bude mezi Británií a EU silná konkurence,“ řekl Barnier novinářům ke smlouvě o vzájemném obchodu. Brusel podle něho chce, aby zajišťovala rovné podmínky pro obě strany v důležitých oblastech, k nimž patří ochrana klimatu, pracovní podmínky, daně či státní pomoc. Pouze při jejich respektování může mezi oběma stranami v budoucnu probíhat obchod bez cel a dalších bariér, dodal.

Součástí obchodní smlouvy má být podle Barniera i ujednání zajišťující rybářům z EU přístup do britských vod. Dohoda o rybolovu by měla podle představ Bruselu opřených o politickou deklaraci schválenou oběma stranami být hotova do poloviny roku.

K oběma těmto požadavkům, tedy rybolovu a rovným podmínkám, se Londýn dlouhodobě staví odmítavě. Podle britské vlády je jedním z výdobytků brexitu možnost, aby britští rybáři získali kontrolu nad vodami kolem ostrovů na úkor konkurence z EU.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Podle některých diplomatů by však pro Británii mohlo být motivací k ústupkům směrem k evropským rybářům ujednání o finančních službách. Na těch velmi vydělávají bankovní domy v londýnské City, které chtějí zachovat přístup na unijní trh. Šéf unijního vyjednávacího týmu dnes uvedl, že pravidla pro finanční služby budou rovněž součástí obchodní dohody.

Johnson se nehodlá držet unijních pravidel

Barnier připustil, že pokud by se obě strany nedokázaly v rámci jedenáctiměsíčního přechodného období domluvit, hrozilo by zvláště ve vzájemném obchodu výrazné zhoršení podmínek pro firmy i spotřebitele. Londýn chce dosáhnout podobných podmínek pro přístup na jednotný trh, jaké má nyní Kanada. EU a Kanada se dohodly na odstranění 98 procent cel.

Brusel ale podobnou dohodu o volném obchodě podmiňuje tím, že Británie bude dodržovat evropské standardy, aby tak byly zajištěny rovné podmínky. To ale britský premiér Boris Johnson nechce připustit a ve svém dnešním projevu zopakoval, že se jeho země nehodlá držet unijních pravidel například co se týče „pravidel EU ohledně hospodářské soutěže, subvencí, sociálního zabezpečení a životního prostředí či čehokoli dalšího stejně, jako EU není nucena přijímat britská pravidla“.

Deník The Guardian v této souvislosti poznamenal, že pokud premiér se svou nekompromisní vyjednávací taktikou neuspěje, bude Británie reálně čelit nebezpečí, že se po skončení přechodného období na konci tohoto roku ocitne v podobné situaci, jako kdyby z EU odešla bez dohody.

Podle Barniera půjde v principu o stejnou dohodu jako s Kanadou, její konkrétní podmínky se však budou lišit. „Budeme vyjednávat se zemí, která je s námi úzce svázána, a byla součástí našeho jednotného trhu,“ zdůraznil Barnier. Zatímco podstatou dosavadních dohod s Kanadou či Japonskem bylo sbližování vzájemných obchodních vztahů, s Británií bude EU poprvé vyjednávat dohodu založenou na uvolnění dosavadních vazeb, dodal Barnier.

Vyjednávacím mandátem EK se budou v průběhu února zabývat velvyslanci členských zemí. Unijní ministři by jej měli schválit na konci měsíce, aby se mohly rozhovory s Británií naplno rozjet.

Odchodem Británie EU ztrácí, brexit je však i novým začátkem, napsali lídři unijních institucí

Británie byla pro Evropskou unii přínosem a jejím odchodem Evropané ztrácejí, je však pro ně zároveň novým začátkem, uvedlo dnes trio předsedů unijních institucí ve společném prohlášení.