Američané si u WTO stěžují na odvetná opatření za svá cla

© Shutterstock

USA vyzývají Evropskou unii a další partnery, aby aktivně spolupracovali při řešení nadbytku kapacit ve výrobě oceli a hliníku. EU souhlasí s tím, že je problém třeba rozlousknout, proti americkému postupu ale protestuje.

Vláda Spojených států podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na cla, která zavedla Evropská unie, Čína, Kanada, Mexiko a Turecko jako odvetu za nová americká cla na dovoz oceli a hliníku. Oznámil to dnes americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Spojené státy uvalily cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent letos v březnu.

Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela. Evropská unie v reakci na postup USA začala v červnu uplatňovat cla ve výši 25 procent na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72,4 miliardy Kč).

Americká cla českému průmyslu výrazně neuškodí. Obchodní válka by ale mohla

Americká cla na ocel a hliník by se českého průmyslu výrazně dotknout neměla. Panují ale obavy z přetížení evropského trhu levnou ocelí především z Číny, ale i z amerických cel na dovoz evropských automobilů. EU v obou případech chystá protiopatření.

Dohromady uvalily EU, Čína, Kanada, Mexiko a Turecko cla na americký dovoz v roční hodnotě 24 miliard dolarů (530 miliard Kč), uvedla agentura AP. Podle Lighthizera jsou americká cla v souladu s pravidly WTO, zatímco odvetná opatření těmto pravidlům odporují. EU a další země však mají zcela opačný názor.

Prezident Donald Trump březnové zavedení cel na dovoz oceli a hliníku zdůvodnil ohrožením národní bezpečnosti. „Kroky, které prezident podnikl, jsou plně legitimní a naprosto oprávněné z hlediska amerického práva i mezinárodních obchodních pravidel,“ uvedl Lighthizer. „Místo aby s námi spolupracovali na řešení společného problému, se někteří naši obchodní partneři rozhodli zareagovat odvetnými cly, která mají potrestat americké pracovníky, farmáře a podniky,“ dodal.

Lighthizer také upozornil, že Spojené státy podniknou veškeré nutné kroky, aby ochránily své zájmy. Zároveň vyzval obchodní partnery, aby s Trumpovou administrativou konstruktivně spolupracovali při řešení nadměrných kapacit v produkci oceli a hliníku. Kvůli těm nyní čelí kritice především Čína.

Společná obchodní politika EU v éře Trumpovy administrativy

EU by měla usilovat o udržení systému WTO a prosazovat široce uplatňované obranné mechanismy proti dumpingu v mezinárodním obchodě. Proti americkým clům se musí přiměřeně bránit, ale zároveň se snažit sporné body s USA překonat, zaznělo na debatě v Ostravě.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová minulý měsíc označila za „směšné“ považovat Evropskou unii za hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Upozornila nicméně, že Evropská unie navzdory obchodním třenicím s USA sdílí jejich názor, že Peking prostřednictvím subvencí umožňuje čínským podnikům prodávat výrobky z oceli a hliníku za dumpingové ceny.

Diplomacie přes léto nespí. EU hledá novou formu vztahů k USA

EU považuje Spojené státy za své přátele. Nejsou to však jediní spojenci, připomněla šéfka unijní diplomacie. Šéf Evropské rady Tusk zase vyzval k reformě Světové obchodní organizace, aby se předešlo obchodní válce a chaosu.