Řešení rozsáhlých daňových úniků je priorita evropských Socialistů a demokratů

zdroj: Pixabay.com

Vyšetřovací výbor Evropského parlamentu zabývající se aférou Panamaleaks tento týden započal svou práci vyslechnutím investigativních novinářů, díky kterým došlo k nedávnému odhalení systému rozsáhlých daňových úniků. Právě řešení rozsáhlých daňových úniků a v neposlední řadě ochrana informátorů patří mezi hlavní priority evropských Socialistů a demokratů.

Vyšetřovací výbor EP vyjádřil podporu těm, kteří jsou v procesu odhalování nekalých daňových praktik nepostradatelným článkem, avšak kteří aktuálně čelí v několika státech soudním procesům.

„Je neuvěřitelné, že dopouštíme, aby osoby mající odvahu vystoupit proti loupežím na běžné daňové poplatníky v hodnotách několika bilionů korun čelily pokutám či možnému odnětí svobody,“ komentuje nepříznivou situaci informátorů europoslanec Pavel Poc.

Evropský parlament se daňovými úniky a nekalými praktikami zabývá, ačkoliv tato agenda nespadá přímo do jeho kompetencí. Vytváří tím tlak na země, banky, právní firmy, prostředníky a poradenské společnosti zapletené do nekalých daňových praktik a motivuje evropskou osmadvacítku k vytvoření akceptovatelných mezinárodních standardů.

„Skandály Panamapapers, Lux i Bahama leaks a velikost ztrát, které nám praktiky daňových podvodů a vyhýbání se placení daní způsobují, nám opět dokázaly, jak málo efektivní jsou výhradně národní opatření, a naopak jak důležité je podniknout akce v globálním a evropském měřítku. Jsem proto velmi rád, že možnosti sankcí pro nespolupracující státy zkoumá i instituce Evropského parlamentu,“ dodává k otázce řešení této problematiky na půdě Evropského parlamentu Pavel Poc.

Problémem nekalých daňových praktik se v úterý 4. října bude zabývat i plenární zasedání ve Štrasburku. K projednání je i střet zájmů členů Evropské komise kvůli zapletení se bývalé holandské komisařky Neelie Kroes do tzv. offshore podnikání.