Tajná sanační strategie ECB

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Proč se Řecko, Irsko a Portugalsko musí choulit pod záchranným deštníkem Evropské unie a proč je potenciálním kandidátem Španělsko?

Autorem komentáře je Hans-Werner Sinn, který vyučuje ekonomii a veřejné finance na univerzitě v Mnichově a předsedá institutu Ifo.

Pro leckoho je odpověď jasná: mezinárodní trhy už nechtějí země „GIPS“ financovat. To je ale jen polovina pravdy. Ve skutečnosti mezinárodní trhy žádnou z těchto zemí v posledních třech letech už významnější měrou nefinancovaly; činila tak Evropská centrální banka. Takzvané účty „Target“, médii prozatím přehlížené, ukazují, že ECB se v záchranných operacích doposud angažovala víc, než se všeobecně ví.

Teď už v tom ale ECB nechce pokračovat a naléhá na členy eurozóny, aby zasáhli.

Deficit běžného účtu země (deficit obchodu minus transfery z jiných zemí) se obvykle financuje pomocí soukromého kapitálu ze zahraničí. V měnové unii však tuto úlohu mohou plnit úvěry centrální banky, jestliže soukromé kapitálové toky nedostačují. Právě to se stalo v eurozóně, když v polovině roku 2007 prvně zkolaboval mezibankovní trh.

Toto je pouze část komentáře. Celý text najdete na stránkách Project Syndicate.