Německé volby a co bude následovat

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodnovat s názorem redakce EurActiv.cz

EU Office, Česká spořitelna

Koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové dosáhla v německých zářijových volbách historického úspěchu a jen těsně jí unikla nadpoloviční většina hlasů v německém Bundestagu. S kým nejspíše zformuje vládní většinu? A jakým směrem se po volbách bude ubírat německá politika vůči Evropské unii, eurozóně a jejím problémům?

Německé volby sice nepřinesly žádné velké překvapení, ale spíše řadu malých. Rozhodně se v předvečer voleb neočekávalo, že vítězná koalice CDU/CSU zaostane za získáním absolutní většiny v Bundestagu pouze o pět hlasů. Naopak zklamáním byl volební výsledek druhých Sociálních demokratů. Ti si sice oproti volbám před čtyřmi roky polepšili o téměř tři procentní body, nicméně jimi vysněná koalice se čtvrtými Zelenými na vládní většinu nestačí.

Překvapením může být i výsledek Svobodných demokratů z FDP. Průzkumy veřejného mínění sice předjímaly, že to bude těsné, ale přesto je 4,8 % získaných hlasů zklamáním. Jelikož FDP nepřekročila minimální 5% hranici, prvně v historii Spolkové republiky nebudou její zástupci sedět v Parlamentu. A to je pro tuto zavedenou stranu těžkou blamáží.

Kdo vytvoří koalici a co bude prosazovat?

Z čistě matematického hlediska je možných několik variant, avšak nejčastěji se diskutuje o velké koalici CDU/CSU s SPD či o černozeleném uskupení CDU/CSU + Zelení. Teoreticky je možná i trojkoalice SPD + Zelení + Levice, která by ze hry vyšachovala vítěznou stranu Angely Merkelové. Tuto možnost však představitelé sociálních demokratů i zelených vylučují, neboť nechtějí  spolupracovat z postkomunistickou stranou navazující na bývalou východoněmeckou SED.

Jaký vliv bude mít nová koaliční vláda na evropskou politiku? Záleží na jejím složení. Koalice CDU/CSU se sociálními demokraty by pravděpodobně na unijním poli více tlačila na zavedení společného základu korporátní daně ve všech zemích EU či by nedocházelo k žádoucímu zpružnění situace na trhu práce (viz například směrnice o pracovní době).

Pokračování textu najdete na stránkách EU Office České spořitelny.