Zítra začíná summit EU, půjde hlavně o rozpočet

zdroj: Rada EU.

V Bruselu zítra (7. února) začne summit EU. Evropští lídři budou jednat hlavně o podobě víceletého finančního rámce pro období 2014 – 2020. Poslední pokus najít shodu selhal na Evropské radě vloni v listopadu. Současný kompromisní návrh má stále řadu odpůrců, mezi nimi i českého premiéra Petra Nečase.

Na setkání Evropské rady, která se uskutečnila vloni koncem listopadu, se nepodařilo najít shodu ohledně podoby víceletého rozpočtu EU (EurActiv 23.11.2012). Ten se proto nyní dostává na pořad jednání Evropské rady, která se koná 7.-8. února. Ani tentokrát však není jisté, zda bude dosaženo dohody. 

Diplomaté EU se ale domnívají, že je to otázka „teď, nebo nikdy“. Politické kalendáře členských států totiž nalezení kompromisu již příliš šancí nedávají. 

Jednotlivé členské státy totiž mají na výši rozpočtu a jeho uplatnění odlišné názory. Jde především o spor mezi státy, které usilují o větší seškrtání rozpočtu, a zeměmi, které chtějí zachovat výši rozpočtu na kohezi a zemědělství.  

Britský premiér David Cameron už předeslal, že je připraven summit opustit bez dohody, pokud ostatní lídři nepřistoupí na jeho požadavky. Těmi jsou hlavně zmrazení rozpočtu a zachování britského rabatu (EurActiv 7.11.2012). 

Cameron se s ostatními lídry EU setká poprvé od svého projevu, ve kterém přislíbil svolání referenda o členství Británie v EU (EurActiv 25.1.2013). To vyvolalo negativní reakce i u jeho spojenců. 

Větší škrty 

Původní návrh Evropské komise počítal na příští sedmileté období s rozpočtem 1.025 miliard eur. Tato výše byla posléze snížena předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem na 973 miliard eur. Na listopadovém summitu se však projevily neshody a návrh byl odmítnut. 

Situaci se šéf Evropské rady snažil zachránit ještě úpravou jednotlivých kapitol. Podle tohoto návrhu mělo být odebráno 13 miliard eur z kapitoly na podporu konkurenceschopnosti, namísto částí pro kohezní a společnou zemědělskou politiku. I tento návrh byl však v listopadu zavržen. 

Podle některých států, hlavně Velké Británie, Nizozemska či Švédska, které jsou čistými plátci do unijního rozpočtu, se totiž musí škrtat více. Konkrétně požadují další škrty ve výši 30 miliard eur, a to v oblastech jako je konkurenceschopnost pro růst a práci, občanství, svoboda, bezpečnost a práva nebo EU jako globální hráč. 

Českému premiérovi Petru Nečasovi se zase nelíbí výše rozpočtu na kohezní politiku, ze které Česká republika čerpá své hlavní evropské příjmy. Na dnešním jednání Výboru Poslanecké sněmovny pro evropské záležitosti Nečas sdělil, že současný návrh je pro Českou republiku nepřijatelný. Aktuální materiály k němu však prý stále nejsou k dispozici. 

„Jsem přesvědčen, že evropský rozpočet má být nástrojem solidarity s méně vyspělými, ale nemá být nástrojem k solidaritě s těmi méně odpovědnými,“ řekl Nečas. Cílem prý je, aby Česká republika byla celkově v objemu přidělených peněz v přepočtu na obyvatele zhruba na šestém místě mezi členskými státy. 

Snahu dosáhnout shody na rozpočtu EU na nastávajícím summitu již v lednu vyjádřila Angela Merkelová se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem (EurActiv 23.1.2013).