G20 vyzvala eurozónu k užší hospodářské a politické unii

zdroj: Rada EU.

Zástupci největších světových ekonomik G20 na dvoudenním summitu v mexickém Los Cabanos vyzvali členské země eurozóny, aby přijaly nezbytná opatření k odvrácení dluhové krize a záchraně společné měny. Státy platící eurem se proto dohodly například na těsnější spolupráci v bankovním sektoru.

Největší ekonomiky světa (G20) na dvoudenním summitu v mexickém Los Cabanos, který vyvrcholí dnes večer (19. června), přesvědčili zástupce členských zemí eurozóny o nutnosti přistoupení na užší spolupráci v oblasti hospodářské a politické unie v Evropě. Píše se tak v návrhu komuniké, který má k dispozici agentura Reuters a který bude představen na závěrečné tiskové konferenci po skončení jednání. 

I přesto, že v draftu není přímo zmíněna, lídři eurozóny kývli na zřízení například tzv. bankovní unie, o které se v posledních týdnech na evropské scéně hojně diskutovalo. Největší ústupek muselo v tomto ohledu udělat zejména Německo, které se společnému dohledu nad bankami ještě nedávno vytrvale bránilo.

Kancléřka Angela Merkel sice zřízení bankovní unie s jedním nadnárodním orgánem dohledu a společným systémem záruk za vklady klientů nikdy úplně nevyloučila, nejraději by jej ale ještě na nějakou dobu odložila. Nejdříve by totiž měla podle ní vzniknout fiskální unie a až teprve poté mohou na řadu přijít úvahy o vzájemném pojištění vkladů.

Proti bankovní unii se ohradily i německé banky, které mají obavy z toho, že užší spolupráce v bankovním sektoru povede k tomu, že zodpovědné a opatrné banky doplatí na rizikové kroky odvážnějších, především menších bank na perifériích (více EurActiv 5.6.2012). 

Jak podotkla Reuters, německou kancléřku k větší přístupnosti přesvědčila zřejmě i schůzka s americkým prezidentem Barackem Obamou, který se netají tím, že jej současný vývoj v eurozóně více než znepokojuje (EurActiv 22.5.2012). 

Jeho mluvčí po skončení jednání s Merkel uvedl, že oba politici se ve vzájemných rozhovorech dotkli také kroků, které by měly vést „k větší evropské integraci“. 

Otázkám spojeným se vznikem bankovní unie by se měl věnovat i nadcházející summit Evropské rady, který proběhne na konci příštího týdne (28.-29. června) v Bruselu. 

Navýšení úvěrové kapacity MMF

Na včerejším summitu G20 v Mexiku došlo i k další dohodě. Mezinárodní měnový fond (MMF) pod vedením jeho výkonné ředitelky a někdejší francouzské ministryně financí Christine Lagarde oznámil, že dojde k navýšení zdrojů pro poskytování úvěrů na 456 miliard amerických dolarů (v přepočtu 9,2 bilionů korun), které mají sloužit na ochranu světové ekonomiky před dalšími otřesy. V dubnu se přitom ještě hovořilo o tom, že na posílení palební síly fondu bude stačit 430 miliard dolarů (EurActiv 23.4.2012).

K navýšení úvěrové kapacity fondu se tehdy rozhodla přispět většina vyspělých světových ekonomik včetně zemí eurozóny, které se v minulosti zavázaly k příspěvku ve výši 150 miliard eur, nebo Česká republika. 

Peníze nyní poskytne i dalších 12 zemí včetně zemí jako je Čína, která přislíbila 43 miliard dolarů, nebo Rusko, jež přispěje 10 miliardami dolarů. 

„Prostředky budou čerpány jen tehdy, pokud budou potřebné jako druhá linie obrany,“ uvedla včera Lagarde.

(EurActiv/Reuters).