Země G20 chtějí po EU „komplexní“ protikrizový plán

Christine Lagarde, šéfka MMF; zdroj: Rada EU.

Skupina nejvýznamnějších světových ekonomik vyzvala evropské politiky k rozhodnému jednání. Do nedělního evropského summitu mají připravit plán, jak zastavit dluhovou krizi eurozóny, která ohrožuje světovou ekonomiku.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G20 v sobotu vyslali evropským politikům neobvykle otevřenou výzvu. Evropská unie podle nich musí na nastávajícím nedělním summitu „rozhodným způsobem a za pomoci komplexního plánu“ řešit současnou situaci.

Francouzský ministr financí Francois Baroin, který schůzce předsedal, uvedl, že Berlín s Paříží výrazně pokročili v přípravě plánu, který zahrnuje částečné snížení řeckého dluhu, zastavení dluhové nákazy a pomoc evropským bankám.

Země mimo eurozónu na sobotní schůzce zdůraznily, že dluhová krize eurozóny poškozuje už i je. Evropští státníci musí podle nich bezodkladně jednat.

Americký ministr financí Timothy Geithner novinářům řekl, že to, jakou nyní EU zaujímá strategii vůči krizi, považuje za povzbudivé. Strategie podle něj obsahuje správné prvky, zejména rekapitalizaci evropských bank.

„Je jasné, že na strategii a jejích detailech ještě musí zapracovat, ale pokud se Francie s Německem dohodnou na společném plánu a rozhodnou se jednat společně, dají se čekat velké věci,“ uvedl Geithner. „Rychlost a směr, jakým se ubírají, je podle mého povzbudivý,“ dodal ministr.

Navýšení EFSF

V závěrečném komuniké zástupci zemí G20 vyzývají eurozónu také k „maximalizaci účinků (záchranného fondu) EFSF“ proti šíření dluhové nákazy. Podle evropských úředníků je nejpravděpodobnější, že 440 miliardový fond bude použit jako částečná pojistka pro držitele dluhopisů zadlužených zemí eurozóny.

Návrhy, jak posílit kapacitu EFSF, se nyní podle představitelů unijních institucí točí hlavně kolem myšlenky, že by se fond choval vůči věřitelům jako jakási pojišťovna a kryl by prvních 20 % ztrát, o které na státních dluhopisech přijdou. Kapacita fondu by se tím pětinásobně zvýšila.

Rozvíjející se ekonomiky, které krizi v eurozóně už rovněž pociťují, na víkendové schůzce vyzvaly k navýšení příspěvků v Mezinárodním měnovém fondu.

„Slyšely jsme jasně, že riziko nákazy z vyspělých ekonomik znepokojuje zvlášť rozvíjející se trhy,“ uvedla výkonná ředitelka MMF Christine Lagarde.

Návrh na navyšování příspěvků narazil ale na nesouhlas ze strany Spojených států a dalších zemí. Největší díl odpovědnosti za řešení krize tak i nadále ponese hlavně Evropa.

Německo s Francií nyní pracují na společném plánu, který má dluhovou krizi zastavit a vrátit finančním trhům stabilitu. Rozhodovat by se o něm mělo na nadcházejícím summitu, který se uskuteční v neděli 23. října v Bruselu.

Součástí plánu bude rekapitalizace bank, částečné snížení řeckého dluhu a posílení evropského záchranného fondu EFSF.