Závěry G20: měnovou válku si nepřejeme, zatím

Na ničem konkrétním se nedohodneme, ale chápeme, že obchodní nerovnováha je problém, a stále máme zájem jednat. Tak by se daly shrnout závěry schůzky skupiny G20, která se konala minulý týden v jihokorejském Soulu.

V pátek (12. listopadu) skončilo dvoudenní jednání nejrozvinutějších států světa G20 (19 států a EU). Jednotlivé členské země se v závěrečném ustanovení zavázaly spolupracovat a „hasit“ zdroje napětí v globální ekonomice, které by mohly vést k měnové válce a státnímu protekcionismu.

„Dál ale ani krok“, dalo by se říci. Kromě obecného ustanovení, že se státy budou vyhýbat účelovým devalvacím, které by jim přinesly konkurenční výhodu na mezinárodních trzích, se totiž národním delegacím nepodařilo prosadit skoro nic.

Spojeným státům se nepodařilo vystupňovat tlak na Čínu, aby se vzdala umělého podhodnocování své národní měny jüanu, které dlouhodobě leží v žaludku vedle Ameriky i Evropě. Německo, největší exportér eurozóny, zase nedokázalo přesvědčit Američany, aby se po vzoru Řecka uskrovnili a začali snižovat svůj národní dluh (EurActiv 10.11.2010).

Slábnoucí pozice Spojených států v globální ekonomice, umocněná neúspěšným pokusem o podpis dohody o volném obchodu s Jižní Koreou z minulého týdne (odmítnutá Soulem – pozn. red.), se podepsala i na dalších cílech americké administrativy.

Lídři G20 se například neshodli na vytyčení cílů, které by řešily současnou obchodní nerovnováhu, jak požadoval Washington, a místo toho vyzvaly Mezinárodní měnový fond (IMF) a další mezinárodní organizace, aby pomohly s označením hlavních nevyvážeností, které potřebují korekci. Návrhy konkrétních opatření pak chtějí státy G20 řešit v první polovině příštího roku.

Že se situace od vypuknutí finanční krize v roce 2008 změnila, naznačil i šéf IMF Dominique Strauss-Kahn.

„Soudržnost a spolupráce definovaly G20 během krize. To umožnilo přijmout rozhodné kroky a zamezit opakování další Velké hospodářské krize. Současnou výzvou je pomáhat ekonomickému oživení a podporovat růst a zaměstnanost, kterou svět potřebuje. Všichni tušíme, že nás čeká ještě dlouhá cesta, ale plán přijatý v Soulu je vykročení správným směrem,“ řekl šéf IMF.

Konkrétní výsledky ze Soulu: víc křesel v IMF pro Čínu

Jedním z mála konkrétních opatření přijatých na summitu v Soulu je tak reforma Mezinárodního měnového fondu, kterou předjednali již ministři financí minulý měsíc. Nová podoba měnového fondu počítá s rozšířením počtu volebním hlasů pro zástupce rozvojového světa, zejména pak Číny.

Podle nového uspořádání by měly mít rozvojové země více jak 6% hlasovací podíl v IMF. Čína se díky této reformě stane třetím nejvýznamnějším členem ve Washingtonu sídlícího měnového fondu.

„Tato reforma volebních hlas, jak uznali zástupci zemí G20 v Soulu, posílí legitimitu, důvěryhodnost a efektivnost IMF. Měnový fond bude ještě silnější institucí, podporující globální finanční stabilitu a růst všech svých členů,“ přijal v Soulu schválení nové podoby IMF jeho šéf Strauss-Kahn.