Zavede Francie uhlíkovou daň?

Francouzská vláda možná od roku 2011 zdaní jakékoliv vypouštění skleníkových plynů, což vítá i Švédsko, kde mají ekologické daně dlouhou tradici. Během následujícího půlročního předsednictví se seveřané pokusí přesvědčit Unii, že potřebuje uhlíkovou daň.

Souvislosti:

Od roku 1990 jsme byli svědky několika pokusů o zavedení uhlíkové daně na celoevropské úrovni. Ty však nakonec vždy ztroskotaly na neochotě důležitých hráčů, jako jsou například Britové nebo Francouzi, k postoupení části pravomocí týkajících se daní, které jinak spadají výlučně do gesce členských států, Bruselu.

Země, jejichž ekonomiky nejvíce „rozhoupala“ stávající globální recese, typu Irska nebo Španělska, argumentují tím, že u nich by dopad nové daně byl bolestnější, než v hospodářsky nejvyspělejších zemích Evropy.

Unie kvůli neochotě k zavádění dalších daní vsadila v posledních letech při boji proti globálnímu oteplování především na systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Ten firmám, které mají problémy se vejít do svých emisních limitů (stanovených národními alokačními plány), umožňuje, aby si chybějící povolenky dokoupily od svých „zelenějších“ kolegů.

Švédové, nastupující na „unijní trůn“ hned po Češích, však plánují debatu o zdanění uhlíku znovu otevřít.

Témata:

Francouzský ministr financí Jean-Louis Borloo a jeho kolegyně z resortu financí Christine Lagarde 10. června společně představili „bílou knihu“ navrhující zavedení nové daně. Materiál je podkladem pro širší diskusi a vyznačuje se značnou nekonkrétností – neuvádí například, které položky by daň pokrývala nebo, jak konkrétně by se implementovala. V těchto podstatných „detailech“ má být nicméně jasněji už na začátku července.

A co si od nové daně francouzská vláda slibuje? Má nasměrovat tamní ekonomiku do „zelenějších“ kolejí a pomoci splnit zemi galského kohouta její emisní cíle. Kabinet se navíc dušuje, že nová daň ani v nejmenším nezatíží francouzské kapsy, neboť bude vyvážena snížením jiných daní – celkové břemeno tedy zůstane stejné. Změna systému má nastat v roce 2011.

Švédové zdaní celou Unii

Při přípravách na nadcházející půlroční vedení Unie dali Švédové několikrát jasně najevo, že budou usilovat o zavedení uhlíkové daně na celoevropské úrovni. V jejich vlastní zemi se totiž dle švédských představ velmi osvědčila ekologická daň na pohonné hmoty.

„Musíme se teď začít bavit o tom, jaké ekonomické nástroje lze nejlépe využít při provádění klimatické politiky. Věřím, že nástroje jako uhlíková daň nebo obchodování s emisemi mohou, pokud budou dobře nastaveny, hrát klíčovou roli při řešení klimatických problémů,“ řekl 9. Června v Bruselu při představování priorit nadcházejícího předsednictví švédská ministerský předseda Fredrik Reinfeld.

Evropský systém obchodování s emisními povolenkami je už dnes rozhodujícím trhem, na němž se stanovují ceny uhlíku. Na druhou stranu Švédové argumentují tím, že 60% emisí skleníkových plynů stojí stále mimo EU ETS. Právě zdanění je podle nich tou správnou cestou, jak postihnout i ty emise, které vznikají mimo největší průmyslové podniky. Ve Francii jsou slyšet v této souvislosti velmi podobné hlasy.

Povolební zelená vlna

Nápad na zavedení uhlíkové daně začal ve Francii poprvé získávat podporu v roce 2007, kdy odstartovala diskuze o různých možnostech, jak snížit nadměrné emise. Tehdy prezident Nicolas Sarkozy mluvil o tom, že by bylo dobré méně zdanit práci a více zatěžování životního prostředí.

Letos jsme ve Francii opět svědky „zelenání“ tamní politické scény, což ještě umocňuje fakt, že koalice Europe Ecologie získala ve volbách do Evropského parlamentu podporu 16% Francouzů – a to bylo pro všechny velké překvapení. I když se zavedení uhlíkové daně na celoevropské úrovni zatím nejeví příliš reálně, už se zdaleka nejedná o myšlenku z říše snů.