G20: Pozornost se zaměřila na Itálii, bude pod dohledem monitorovací mise EU i MMF

summit G20 v Cannes; zdroj: Rada EU.

Pozornost lídrů nejvyspělejších ekonomik světa G20, kteří v tyto dny (3.-4. listopadu) zasedají ve městě Cannes ve Francii, se z vnitropolitických potíží Řecka přesunula na další zranitelný stát eurozóny – Itálii. Zemi se nedaří provádět důležité reformy, a proto bude pod dohledem monitorovací mise EU i Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Hostitel zasedání skupiny G20, tedy nejvyspělejších světových ekonomik, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, novinářům na tiskové konferenci potvrdil, že celá schůzka se nese v duchu krize v eurozóně.

Poté, co řecký premiér Jorgos Papandreu po návratu ze zasedání oznámil řeckým poslancům, že referendum o další pomoci zadluženému Řecku, které se stalo noční můrou pro většinu lídrů eurozóny, se možná vůbec konat nebude (více podrobností čtěte v dalším z dnešních článků), se pozornost summitu stočila na další zranitelnou zemi, kterou obchází dluhová krize, Itálii.

Krach eura jako předznamenání pádu Evropy

Italský premiér Silvio Berlusconi, který čelí rebélii ve vlastní straně a jehož sužují četné osobní skandály, své kolegy na vrcholném setkání příliš nepotěšil, když do Cannes, kde se zasedání G20 odehrává, přijel s prázdnýma rukama. Ve středu se mu totiž nepodařilo zajistit plnou podporu vládního kabinetu pro sadu důležitých reforem, které by měly vést k podpoře hospodářského růstu v zemi a ke snížení jejího vysokého veřejného zadlužení (120 % HDP).

Francouzského prezidenta, ale i jiné státníky, proto zajímalo, zda se italské vládě podaří dospět ke shodě a zavést v zemi slibované reformy, na nichž se s EU dohodla minulý týden.  

„Nemůžeme akceptovat krach eura, protože by to znamenalo pád Evropy. Problém je třeba formulovat tímto způsobem a ne žádným jiným,“ řekl před novináři francouzský prezident Sarkozy, kterému viditelně s neschopností Berlusconiho kabinetu provést důležité reformy, které zahrnují reformu penzijního systému, pracovního trhu a další důležité strukturální reformy, dochází trpělivost.

Podle zatím posledních informací agentury Reuters se státnici přítomní na summitu G20 proto rozhodli, že do Itálie vyšlou monitorovací misi EU a MMF, které budou dohlížet na reformní proces.

„Musíme se ujistit, že cíle Itálie jsou důvěryhodné a že je Itálie splní. Rozhodli jsme se proto, že do monitoringu zapojíme i MMF, využijeme tedy jeho vlastní metodologii. Italové nám řekli, že se s tím vyrovnají,“ citovala agentura svůj zdroj.

Italský premiér, který podle všeho již summit opustil, oznámil, že během příštích dvou týdnů vyvolá hlasování o důvěře svému kabinetu.