Záchranný balíček je „férový“. Lisabon se ale recesi nevyhne

Fernando Teixeira dos Santos, portugalský ministr financí; zdroj: Evropská komise

Podmínky záchranného plánu jsou podle EU a MMF „přísné, ale spravedlivé“ a ekonomiku by v dlouhodobém horizontu měly posílit. Teď ale Portugalsko čekají dva roky recese. K oživení by mělo dojít až v roce 2013.

„Budu upřímný. Není to jednoduchý program, je přísný, nevyhnutelný, ale podle nás spravedlivý,“ prohlásil na tiskové konferenci Jürgen Kröger, šéf mise EU, která společně se zástupci MMF tři týdny v Lisabonu dojednávala podmínky záchranného balíčku.

Výměnou za půjčku v celkovém objemu 78 miliard eur, musí Portugalsko přijmout řadu reforem, které budou mít s nejvyšší pravděpodobností negativní dopad na hospodářský růst. Odhaduje se, že se portugalská ekonomika letos i v příštím roce propadne o 2 %. Oživení by podle zástupců mezinárodní mise mělo nastat až v roce 2013.

„Program takového rozsahu, s tak ambiciózními cíli a s tak vysokým tempem implementace“ je podle ministra financí odstupující vlády Fernanda Teixeiry dos Santose „náročný“. Ministr ale dodal, že v programu nejde pouze o úspory. Balíček je podle něj sestaven tak, aby pomohl obnovit hospodářský růst a zvýšit konkurenceschopnost portugalské ekonomiky.

Portugalsko bylo nuceno nuceno požádat EU a MMF o pomoc poté, co vláda socialistického premiéra Josého Sócratese po neúspěšném pokusu prosadit úsporný balíček, podala v březnu demisi.

Předčasné volby zemi čekají 5. června a za implementaci záchranného balíčku bude odpovědná už nová vláda, která z nich vzejde. Proto také vyjednávání mezinárodní mise s portugalskými představiteli trvala (v porovnání s Řeckem a Irskem) relativně dlouho. O úsporných a reformních opatřeních jednali zástupci EU a MMF jak s odstupující vládou, tak s opozicí a světlo světa tak spatřil konsensus, ke kterému se dnes hlásí jak socialisté, tak pravice.

V příštích třech letech má Lisabon získat půjčky v celkovém objemu 78 miliard eur. Evropská unie přispěje prostřednictvím záchranného fondu eurozóny EFSF a záchranného mechanismu EFSM 52 miliardami eur, Mezinárodní měnový fond dodá 26 miliard. Česká republika se na programu bude podílet prostřednictvím EFSM a MMF. O část svých peněz by mohla přijít pouze v případě, že by se Portugalsku nedařilo dohodnutý plán naplňovat a bylo by donuceno k částečné restrukturalizaci státního dluhu.

Výše úroku, za který si Portugalsko bude půjčovat, zatím není známý. Dohodnout by se na něm měli až ministři financí EU na schůzce, naplánované na polovinu května.

Důležitou součástí záchranného balíčku jsou peníze určené na pomoc portugalským bankám. Mají jim pomoci překonat potíže s likviditou a zvýšit poměr mezi úvěry a vklady. Podle Dos Santose jsou portugalské banky silné, mají jen problémy s likviditou.

Podle vedoucího mise MMF Paula Thomsena mezi podmínky záchranného plánu patří strukturální reformy, opatření směřující k fiskální konsolidaci a obezřetná politika v oblasti finančního sektoru.

Konkrétněji, Portugalsko čeká snižování sociálních dávek a důchodů a nižší výdaje na zdravotnictví. Program podle počítá i s privatizací. V této souvislosti se hovoří například o státních podílech v energetických společnostech nebo letecké společnosti TAP.