WTO pravděpodobně prohraje boj o dvoustranných obchodních dohodách na summitu ASEM

Očekává se, že představitelé EU a asijských zemí budou na euroasijském summitu požadovat opětovné zahájení rozhovorů o celosvětovém obchodu ve Světové obchodní organizaci (WTO), ve skutečnosti se ale zřejmě zaměří na prosazení dvoustranných obchodních dohod.

Souvislosti:

Podpora obchodu a ekonomických vazeb mezi EU a Asií bude hlavní prioritou série jednání mezi nejvyššími představiteli evropských a asijských zemí v Helsinkách ve dnech 9. – 11. září 2006.Není žádným překvapením, že obchod mezi oběma kontinenty dosahuje nyní více než 43% celkového světového obchodu se zbožím a partneři v ASEM společně tvoří kolem 52% světového HDP.

Témata:

Multilateralismus vs. Bilateralismus

Finské předsednictví oznámilo, že hlavním tématem schůzky bude hledání způsobu, jak nejlépe odpovědět na výzvy, které sebou přináší globalizace. Finský premiér Matti Vanhanen řekl, že obnova vícestranných jednání o liberalizaci obchodu bude klíčovým tématem agendy. Mezi další projednávané otázky patří hrozby světové bezpečnosti, bezpečnost energií, klimatické změny a způsoby posílení kulturního dialogu.

Ovšem oficiální pozastavení kola jednání z Dauhá v rámci WTO v červenci 2006 se zdá, že závod odstartuje snahou po uzavření dvoustranných obchodních dohod. V této souvislosti je vysoce pravděpodobné, účastníci summitu ASEM budou spíše usilovat o pokrok v této oblasti, než hledat řešení pro obnovení rozhovorů v rámci WTO.

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson nedávno uvedl, že jeho záměrem je vyhledávat bilaterální smlouvy, které jsou v ekonomickém zájmu Evropy. Jeho prvním cílem bude ASEAN a Jižní Korea.

Nicméně je možné, že EU zůstane oddána WTO, protože Mandelson se summitu účastnit nebude, neboť je nyní v Riu, kde by se měl setkat s brazilským prezidentem Lulou a dalšími představiteli rozvojových zemí. Předmět setkání by měla být diskuse o tom, jak obnovit jednání v rámci kola z Dauhá.

Napětí s Čínou

Dohoda o volném obchodu s Čínou není nyní ještě na pořadu jednání a představitelé EU pravděpodobně využijí summitu k setkání s asijským obrem, aby se pokusili vyřešit sérii problémů, které v současné době poškozují bilaterální vztahy. Jedná se zejména o čínský kvetoucí trh s falešným zbožím, velké překážky vstupu na tamější trh, ochrana lidských práv a napjaté vztahy s Thajwanem.

Čína také nesouhlasí se zbrojním embargem, které evropské země uplatňují už sedmnáct let a které považuje za formu „politické diskriminace“. Požádala EU o jeho zrušení. „Doufáme, že EU bude respektovat své závazky a učiní politické rozhodnutí o zrušení embarga co nejdříve, protože to prospěje k dalšímu rozvoji vztahů EU – Čína,“ řekl Li Ruiyu, zástupce ředitele oddělení evropských vztahů na ministerstvu zahraničí.

Li také požádal EU, aby udělila Číně status „tržní ekonomiky“ – krok, který by mohl EU ztížit uvalení antidumpingových pokut za levný čínský export, jak je to v současné době s vývozem textilu a obuvi.

Finský předseda vlády vyloučil jakýkoli krok směrem k odvolání zbrojního embarga nebo označení Číny za tržní ekonomiku.

Posilování obchodu a ekonomických vztahů s Koreou

Během summitu EU – Korea představitelé podepíší dohodu o spolupráci a účasti Jižní Korey na evropském satelitním navigačním systému Galileo. Očekává se, že Korea bude usilovat o zahájení rozhovorů o dohodě o volném obchodu mezi EU a Koreou.

Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA) vydala zprávu, ve které dokazuje, že „dopad dohody o volném obchodu s EU bude větší, než se čekalo… a možná větší než s USA“.

Představitelé EU prohlásili, že mají zájem na urychlení záležitostí nyní, kdy Korea, jedenáctá největší ekonomika na světě, zahájila rozhovory se Spojenými státy. V současné době je EU preferovaným místem korejských investorů. Dohoda o volném obchodu mezi Koreou a Spojenými státy může tuto situaci změnit.

Stanoviska:

Finský ministerský předseda Matti Vanhanen přiznal, že obchodní rozhovory v rámci WTO jsou v „těžké situaci“, ale řekl, že 39 členů summitu ASEM „se pokusí posunout diskusi dopředu“.

Podle agentury AFP úředník blízký Mandelsonovi uvedl: „Velkým příběhem je šance na dvoustrannou obchodní dohodu mezi EU a ASEAN a Jižní Koreou… Není pochyb, že se o tomto bude hovořit na chodbách.“

Jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Chung Sye-kyun potvrdil, že dohoda o volném obchodu s EU by mohla být alternativou k dohodě se Spojenými státy: „Mohli bychom si vybrat EU jako hlavního vyjednavače o dohodě o volném obchodu, jestliže jednání s USA se budou příliš dlouho protahovat.“