WTO: EU je připravena jednat o další liberalizaci světového obchodu

Lamy

Ministři zahraničních věcí Evropské unie potvrdili na včerejší mimořádné schůzce v Bruselu mandát Evropské komise vyjednávat tento týden v Ženevě jménem celé Unie o liberalizaci světového obchodu. Ministři Pětadvacítky chtějí uzavřít závazky v rámci tzv. katarského kola do konce července.

Podle komisaře pro obchod Pascala Lamyho a jeho kolegy z rezortu zemědělství Franze Fischera „je zpráva z Bruselu jasná a hlasitá: EU udělá vše pro to, aby ženevská schůzka WTO byla úspěšná. Ať už jde o zemědělství, cla, služby nebo rozvojová témata, chceme výsledek, který je vyvážený i ambiciózní“.

Schůzka zástupců 147 členských zemí WTO se koná ode dneška do pátku. Pokud by rozhovory o liberalizaci obchodu neuspěly, bylo by patrně obtížné je znovu oživit.

WTO by se do konce července měla shodnout na předběžné rámcové podobě dohody Katarského kola. To začalo koncem roku 2001 v katarské metropoli Dauhá a mělo být ukončeno letos. Loňská klíčová schůzka ministrů v mexickém Cancúnu ale skončila fiaskem, což vyhlídky na dokončení kola v původním termínu zmařilo. Předběžná dohoda by měla vrátit jednání zpět správným směrem.

Vedení WTO v polovině července představilo návrh podkladového textu pro dohodu. Návrh zahrnuje ukončení vývozních zemědělských subvencí, což je hlavní požadavek rozvojových zemí. Zaměřuje se ale také na celkový obchod se zemědělským a průmyslovým zbožím a zavazuje se k podpoře rozvoje chudých zemí.