Vznik fungující bankovní unie potřebuje podle Merkel čas, český premiér souhlasí

Angela Merkel, německá kancléřka; zdroj: Rada EU.

Bankovní unie by se měla zrodit již na začátku příštího roku, shodli se na summitu evropští lídři. Nejprve ale musí vzniknout jasný právní rámec, teprve poté lze vybudovat jednotný dohled nad bankami eurozóny. V dalších aspektech unie zatím není jasno. Podle německé kancléřky Angely Merkel chce zavedení bankovního dohledu svůj čas.

Jednotný bankovní dohled v zemích eurozóny by měl začít postupně fungovat během příštího roku. Na právě probíhajícím summitu EU (18. a 19. října) se na tom shodli evropští lídři. Technické detaily by měly být doladěny do konce letošního roku. Podle původních plánů měl být dohled spuštěn již od ledna 2013.

„K prvnímu lednu nestihneme začít s praktickými kroky. Do prvního ledna 2013 proto bude nastaven právní rámec a bankovní dohled bude vybudován v průběhu roku,“ řekla v noci po čtvrtečním jednání německá kancléřka Angela Merkel.

Zdůraznila, že implementace právních předpisů nutných pro vytvoření tzv. bankovní unie musí být především kvalitně provedená. „Kvalita musí mít přednost před rychlostí,“ prohlásila a dodala, že unijní lídři nechtějí „zklamat“ finanční trhy.

Takový přístup přivítal i ministerský předseda Petr Nečas. Reálně sice bude bankovní dohled v praxi spuštěn později, než se plánovalo. Podle premiéra však nejde o odložení jeho vzniku, ale spíše o odraz realističtějšího přístupu evropských politiků.

Francouzský prezident François Hollande by byl spíše pro rychlejší spuštění bankovního dohledu. Závěr včerejšího jednání však označil za dobrý kompromis.

Otázkou tak prozatím zůstává, kdy budou moci zadlužené státy, jako například Španělsko, začít čerpat přímou pomoc pro své banky ze záchranného fondu eurozóny ESM. Právě fungující bankovní dohled je totiž pro Německo podmínkou, mohl ESM přímo rekapitalizovat banky, které se ocitnou v potížích (EurActiv 2.7.2012). Merkel to na summitu znovu zdůraznila.

Podařilo se také dosáhnout kompromisu ohledně rozsahu, který bude bankovní dohled ze strany Evropské centrální banky (ECB) mít. Bude se týkat všech šesti tisíc bank v eurozóně. Jako první přijdou na řadu banky, které požádají o pomoc ze záchranných fondů (EurActiv 18.9.2012).

Německu se však podařilo dosáhnout toho, že každodenní dozor nad některými bankami bude ECB provádět jen nepřímo prostřednictvím národních úřadů (bude mít ale možnost zasáhnout, pokud to uzná za vhodné). Podle zasvěcených pozorovatelů šlo Berlínu především o to, aby získal výjimku z jednotného dohledu pro bankovní skupinu Landesbank, kterou vlastní německý stát (EurActiv 10.9.2012). 

Dopad na dcery bank

Vytvoření jednotného bankovního dohledu je hlavním předpokladem pro vybudování plné bankovní unie. Jejími dalšími body mají být společný garanční systém vkladů (který prozatím nechce podpořit Německo) a fond na řešení problémů bank. Dozor se má týkat zemí eurozóny, ostatní členské země EU se k němu ale v případě zájmu budou moci připojit. V této souvislosti se hovoří například o Polsku. Zatím však není jasno v tom, jak přesně by jejich připojení mohlo proběhnout. Této otázky by se měl dotknout prosincový summit.

Česká republika společně s některými dalšími zeměmi zastává ke vzniku bankovní unie nadále spíše skeptický přístup. Jde hlavně o to, aby její vybudování nemělo negativní vliv na český bankovní sektor. Jeho velká část je totiž v rukou evropských bank (EurActiv 28.6.2012).

Jak na summitu upozornil Nečas, Česká republika by mohla vznik bankovní unie vetovat. „Nejenom ČR, ale i některé další státy, například Švédsko, upozorňovaly na to, že neznáme podobu všech těch návrhů, které se týkají bankovní unie. Čili to riziko českého veta tady samozřejmě pořád je,“ citovala ho ČTK.  

Jednání o bankovní unii byla včera hlavní náplní summitu, evropští lídři se však dotkli i dalších otázek. Německu se však nepodařilo prosadit nedávný návrh ministra financí Wolfganga Schäubleho na vytvoření postu „rozpočtového“komisaře (EurActiv 17.10.2012). Prezident Hollande i italský premiér Mario Monti tento nápad odmítli. Pro Francii by bylo uvedení nového komisaře přípustné, pouze pokud by se jednalo také o zavedení eurobondů. Ty ale dlouhodobě odmítá Německo (EurActiv 27.6.2012).