Vláda: Junckerův balíček nesmí konkurovat kohezním fondům

Bohuslav Sobotka; zdroj: Evropská rada.

Kabinet Bohuslava Sobotky podporuje nový investiční plán předsedy Evropské komise Jean-Claudea Junckera. Podle premiéra je „účelný a potřebný“. Balíček, který zamýšlí povzbudit investice do unijní infrastruktury, musí plně využít potenciálu kohezní politiky, ale nesmí ji konkurovat, sdělil redakci premiér Sobotka.

Evropská komise si od nového plánu, který její šéf Jean-Claude Juncker veřejně představil minulý týden ve Štrasburku, slibuje oživení stagnující unijní ekonomiky. Přispět by k tomu měly miliardové investice do infrastrukturních projektů zejména v oblasti digitální ekonomiky, energetiky či dopravy. Podpora by měla zahrnout i malé a střední podniky.

Prostředky má poskytnout nově zřízený Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který bude obsahovat 16 miliard eur z veřejných zdrojů. Ty budou fungovat jako záruka pro získání soukromého kapitálu.

Prezident SP ČR Hanák: „Junckerův investiční plán lze považovat za krok kupředu.“

Česká republika s oživením investiční aktivity na evropské úrovni souhlasí, a Junckerův balíček proto považuje za potřebný. Premiér Bohuslav Sobotka to signalizoval již na posledním summitu Evropské rady, který proběhl na konci října. „Vítám, že prioritní oblasti návrhu se shodují s investičními cíli české vlády – dopravní a energetická infrastruktura či investice do sociální oblasti,“ řekl redakci premiér.

Balíček by za tímto účelem měl podle Sobotky využít všechny investiční nástroje, které má evropská osmadvacítka k dispozici. „Z našeho pohledu se jedná zejména o kohezní politiku a plné využití jejího potenciálu,“ vysvětlil.

Nesmí to být konkurence

Junckerovým balíčkem, který má unijnímu hospodářství pákovým efektem zajistit až 315 miliard eur, se bude dnes zabývat i vládní Výbor pro EU. Podle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které v Česku vykonává roli koordinátora čerpání evropských dotací, bude klíčové, aby nástroje, s nimiž plán počítá, nesuplovaly roli unijních kohezních a strukturálních fondů.

„Z našeho pohledu je důležité, aby nastavení nového nástroje nevytvářelo konkurenci vůči kohezní politice, ale doplňovalo její podporu žadatelům,“ řekl EurActivu mluvčí rezortu Karel Dlabač.

„Doufám, že se nebudeme řídit přáními členských států, ale kritérii nakopnutí ekonomiky a vytváření pracovních míst,“ napsal k tomu na svém webu europoslanec Pavel Telička (ALDE), který podtrhl zejména fakt, že projekty, jež budou z nového fondu podpořeny, budou vybírat odborníci a nikoliv úředníci.

Krok kupředu

„Junckerův investiční plán lze považovat za krok kupředu, protože se věnuje i překážkám, které brání investování v EU,“ sdělil EurActivu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Úspěch celého záměru ale bude podle něj záležet na tom, v jaké podobě bude balíček nakonec schválen. Vyjadřovat se k němu budou kromě členských států v nejbližší době i europoslanci.

„Jedno je vyhlásit plán v objemu několika set miliard eur, v němž však veřejné prostředky tvoří jen malou část těchto peněz, druhé je slibované prostředky na konkrétní projekty opravdu zajistit pomocí předkládaných návrhů, tedy přejít od slov ke konkrétním činům,“ vysvětluje Hanák.

Neméně důležité bude i vybrat „správné“ projekty. „Jde hlavně o to, aby se jednalo o projekty, které by se bez financování z nového fondu neuskutečnily a které skutečně budou schopné posílit produktivitu a růst,“ dodal.

Premiér Sobotka: „Prioritní oblasti návrhu se shodují s investičními cíli české vlády.“

Junckerovu investičnímu plánu se bude věnovat nejbližší Evropská rada, která bude v Bruselu zasedat 18.-19. prosince a na které premiér Bohuslav Sobotka předpokládá další jednání. „Nesmíme zapomínat, že je třeba, aby konečná podoba balíčku reagovala na potřeby všech členských států, které jsou z podstaty rozdílné,“ uvedl.

Europoslanec Telička vyjmenovává konkrétní „nedostatky“ plánu, na nichž je potřeba ještě zapracovat. „Škoda, že se nikterak zásadně nepočítá s daňovými stimuly, s odlehčením domácností a částečně i investorů. Doufám, že balíček je otevřeným návrhem, který budeme ladit“.

Autor: Lucie Bednárová, Petra Nichtburgerová