Vítězství ve fotbale: obrátí recesi v růst?

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: Alfonso Jimenéz.

Španělské ekonomice předpověděl pro tento rok Mezinárodní měnový fond (MMF) 0,4% pokles HDP. Euforie z vítězství na světovém fotbalovém šampionátu by mohla přinést růst HDP až o 0,7 % vyšší, než se původně předpokládalo.

Výhra na světovém šampionátu způsobuje podle expertů kolektivní euforický pocit u obyvatelstva každé země, které se to povede. V ekonomickém chování se to projeví tak, že se zvýší důvěra spotřebitelů a tudíž se i zvýší spotřeba domácností. Španělsko se navíc stalo mistrem světa vůbec poprvé.

Ekonomové nizozemské bankovní skupiny ABN jsou přesvědčeni, že získání poháru má pozitivní dopad na ekonomiku země. Hospodářský růst zemí, které se stanou světovými šampióny, většinou předčí státy, jež prohrají finálový zápas.

Jeho vítěz v roce 2006 – Itálie například zaznamenal dodatečný růst (oproti předpokladům) 0,7 %, zatímco neúspěšnému finalistovi (Francii) poklesl hospodářský růst o 0,3 % v porovnání s předchozím rokem. Dočteme se ve zprávě Soccernomics 2006.

Ta připisuje většinu hospodářského růstu segmentům, které se přímo podílejí na oslavách vítězství. Jde především o bary či supermarkety. Prodej suvenýrů připomínajících vítězství je dalším příkladem.

Přestože makroekonomické dopady vítězství nejsou většinou až tak velké, že by mohly proměnit recesi na růst, neměly by být podceňovány, zdůrazňuje zpráva. Ekonomové navíc věří, že vítězná země přitahuje pozornost zahraničí, může proto i snáze navázat obchodní vztahy s jinými zeměmi a přilákat nové investice.

Není tedy vůbec vyloučeno, že španělská ekonomika namísto předpovězené kontrakce o 0,4 % poroste.

S nezaměstnaností na úrovni 20 % a hlubokými škrty v rozpočtu, které se očekávají, ekonomové sice nepředpokládají žádné větší skoky ve vývoji HDP, připomínají ale, že vítězství by opravdu mohlo pomoci odvrátit celoroční pokles ekonomiky.