Vítěz španělských voleb Rajoy slibuje zemi pot a slzy

Mariano Rajoy; zdroj: Wikimedia Commons

Ve včerejších (20. listopadu) předčasných volbách ve Španělsku zvítězila s výrazným náskokem středopravicová Lidová strana (PP). Její předseda a pravděpodobně příští premiér Mariano Rajoy varoval, že zemi čekají „těžké časy“, a vyzval proto k dialogu o přísných opatřeních, která bude nutné přijmout v boji proti nejtěžší krizi, jaká Španělsko postihla za několik posledních generací. Informace k tomuto článku přinesla španělská redakce EurActivu.

„Přicházejí obtížné časy. Budeme vládnout za nejchoulostivějších okolností, jakým Španělsko čelilo za posledních 30 let,“ řekl svým příznivcům vítěz včerejších voleb ve Španělsku, bývalý ministr vnitra a předseda Lidové strany Mariano Rajoy.

Vítězství konzervativců není ve Španělsku překvapením. Očekávalo se, že voliči si budou chtít "vylít vztek" na dosud vládnoucí socialisty, kteří odcházejí po sedmi letech z čela země. Hospodářská krize ve Španělsku, které čelí největší nezaměstnanosti v EU, dala vzniknout hnutí „Indignados“ („Rozhořčení“), které inspirovalo protesty po celé Evropě i v New Yorku („Occupy Wall Street“).

Lidová strana získala ve volbách absolutní většinu; v 350členné poslanecké sněmovně obsadí 186 křesel. Je to o tři mandáty více, než kolik v roce 2000 získal tehdejší předseda PP José María Aznar, jehož soupeřem byl nynější evropský komisař, socialista Joaquín Almunia. Teprve podruhé od pádu autoritativního režimu generála Franka tak ve Španělsku získala jedna politická strana absolutní většinu.

Španělská socialistická dělnická strana (PSOE) nyní získala pod vedením předsedy Alfreda Péreze Rubalcaby 110 křesel. V minulých volbách v roce 2008, kdy stranu vedl dosavadní premiér José Luis Rodríguez Zapatero, to bylo o 59 mandátů více. Rubalcaba, který do letošního července působil jako ministr vnitra, uznal svou porážku a poděkoval příznivcům za 7 milionů hlasů, které strana „v neobyčejně těžkých podmínkách“ získala.  

Další stranou, která se dostala do parlamentu, je koalice levicových stran Sjednocená levice (IU). Podařilo se jí obsadit 11 křesel, což lze považovat za dobrý výsledek.

Baskická separatistická koalice Amaiur se letos do parlamentu dostala poprvé, když získala 7 křesel. Katalánská pravicová strana Konvergence a unie (CiU) vybojovala 16 křesel, tedy o pět více než v předchozím parlamentu. Pět mandátů se podařilo získat levicově liberální straně Unie, pokrok a demokracie (UPyD), kterou vede bývalá europoslankyně baskického původu Rosa Díez.

Španělsko je po Irsku, Portugalsku, Řecku a Itálii již pátou zemí EU, která má kvůli prohlubující se krizi eurozóny novou vládu. Brzy k nim bude možné připočítat ještě Slovensko, kde vláda Ivety Radičové padla kvůli hlasování o posílení eurovalu (EurActiv 12.10.2011). Na Slovensku se předčasné volby budou konat 10. března.