Dnešní summit EU-USA se zaměří hlavně na ekonomiku

zdroj: Rada EU.

V hlavním městě Spojených států dnes (28. listopadu) proběhne vrcholné setkání mezi vysokými představiteli EU a americké administrativy. Hlavní náplní schůzky budou diskuse o současném stavu globální ekonomiky. I když se neočekávají žádné průlomové závěry, prezident Obama bude po unijních lídrech pravděpodobně vyžadovat vysvětlení dalšího postupu ohledně prohlubující se krize eurozóny.

Americký prezident Barack Obama dnes ve své pracovně v Bílém domě přivítá zástupce unijních institucí, aby s nimi prodiskutoval nejpalčivější problémy globální ekonomiky. I přesto, že USA také trápí určité ekonomické potíže, nikdo nepochybuje o tom, že tématem číslo jedna bude prohlubující se krize společné měny eura.  

Jak podotýkají některé světové zpravodajské agentury, žádné průlomové závěry se ze schůzky neočekávají. Dá se ale počítat s tím, že prezident Obama bude po stálém předsedovi Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi, šéfovi Evropské komise Josém Manuelu Barrosovi, vysoké představitelce pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton a eurokomisaři pro obchod Karlu De Guchtovi požadovat, aby vysvětlili, jaký další postup Evropané v boji proti hospodářské krizi zvolí. 

Obama se již v minulosti několikrát vyslovil pro to, že nervózní trhy je třeba uklidnit „nějakým rozhodnutím tvrdší povahy“. O jaké opatření by se mělo jednat, ale nikdy neupřesnil. 

„Chápe, že je to záležitostí evropských lídrů,“ vysvětlila Heather Conley z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. 

Schůzky, která se uskuteční jen několik týdnů po skončení summitu nejvyspělejších ekonomik světa G20 v jižní Francii, se kromě výše zmíněných nezúčastní žádný představitel členského státu EU. Na schůzce tak bude chybět nejviditelnější duo současné evropské politiky německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. 

Pravdou ale zůstává, že oba politici jsou s americkým prezidentem v pravidelném kontaktu – například telefonickém či se s ním „setkávají“ prostřednictvím videohovorů.  

Blízký východ a Afrika 

Kromě ekonomických témat je v plánu také diskuse o současném vývoji v severní Africe a na Blízkém východě.  

Představitelé USA a EU se tak budou věnovat debatám o rizicích, která jsou spojená s jaderným programem Íránu, parlamentním volbám v Egyptě, jež doprovázejí masové demonstrace, nebo nedávné uvalení sankcí ze strany arabských zemí na Sýrii.