Van Rompuy: Na červnovém summitu musíme předložit skutečnou vizi EU

zdroj: Rada EU.

Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy navštívil včera (12. června) Bratislavu, kde se potkal se slovenským premiérem Robertem Ficem. Hlavním tématem jejich setkání byl nadcházející červnový summit v Bruselu. Pokud chce Evropa obnovit svou důvěryhodnost, musí evropští lídři přijít s jasnou vizí budoucího směřování EU a také plánem na podporu růstu a pracovních míst, uvedl Rompuy. Podrobností o jeho návštěvě poskytla slovenská redakce EurActivu.

Důvodem návštěvy stálého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuyho v hlavním městě Slovenska bylo jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem o aktuální situaci v eurozóně a celé evropské sedmadvacítce. V neděli totiž budou probíhat předčasné parlamentní volby v Řecku, které rozhodnou o dalším setrvání Athén v eurozóně, o víkendu ministři financí eurozóny souhlasili s finanční pomocí španělským bankám a v neposlední řadě stále probíhá ratifikace smlouvy o vytvoření permanentního záchranného mechanismu ESM.

Na konec června je navíc naplánován summit Evropské rady, kde „unijní prezident“ předloží zprávu o možných krocích, které mají vést k hlubší integraci.

„Na červnovém setkání se Evropská rada zaměří na růstovou agendu ve všech jejích možných formách. Cílem je převést to, o čem jsme diskutovali v lednu, dubnu a květnu, do skutečné strategie pro růst a tvorbu pracovních míst,“ uvedl v Bratislavě předseda Rompuy.

„Diskuse na květnovém summitu ukázala, že je nutné hospodářskou a měnovou unii posunout do nové fáze,“ řekl také. „Na červnovém summitu pak musíme předložit skutečnou vizi pro budoucnost této unie, to podpoří důvěryhodnost eurozóny,“ dodal. Podle jeho slov se růst a tvorba pracovních míst zcela určitě promítnou i do jednání o budoucí podobě víceletého finančního rámce (2014-2020).

Van Rompuy připomněl, že národní programy pro povzbuzení hospodářského růstu by se měly soustředit především na podporu zaměstnanosti mladých. Slovensko se proto chystá na spuštění programu, který bude financovaný ze strukturálních fondů EU (ve výši 345 milionů eur).

Musíme se vyhnout konfrontacím

„Požádal jsem pana předsedu, abychom měli včas k dispozici všechny informace a návrhy, aby každá členská země eurozóny a EU mohla věcně reagovat na připomínky, postoje a návrhy, které budou na tomto velmi důležitém summitu předneseny,“ nechal se slyšet slovenský premiér Robert Fico v reakci na připravované návrhy k fiskální a bankovní unii.

„Rozhodně souhlasím s postojem předsedy Evropské rady, že je nutné se na tomto summitu vyhnout konfrontacím, a místo toho se pokusit o co nejvíce konsensuální diskusi, aby výsledky, které summit přinese, byly vnímány jako pozitivní zpráva pro celou EU,“ dodal.

Fico rovněž zdůraznil, že Slovensko bude v nadcházející debatě podporovat i zavedení tzv. projektových dluhopisů, které by měly povzbudit investice do infrastruktury (více EurActiv 23.5.2012), posílení úvěrové kapacity Evropské investiční banky a v neposlední řadě i vydávaní společných evropských dluhopisů, tzv. eurobondů. Ty by se podle některých mohly stát nástrojem pro záchranu zadlužených evropských zemí.

Slovenský premiér zároveň potvrdil závazek Slovenska ozdravit veřejné finance a do roku 2013 stlačit rozpočtový schodek pod 3 % HDP. Předseda Evropské rady zdůraznil, že konsolidace veřejných financí není důležitá proto, že ji vyžaduje Evropa, ale v první řadě kvůli tomu, že je v zájmu samotných Slováků.