Válka o banány končí, bude to impuls pro volný obchod?

Evropská unie a Spojené státy včera se zástupci latinskoamerických, afrických a karibských zemí odsouhlasily dohodu, která dělá tečku za dlouholetým sporem o banány. Podpis ujednání je na plánu příští rok a mohl by odstartovat skomírající rozhovory o volném obchodu.

„Jsem moc ráda, že nejdéle trvající obchodní spor je konečně vyřešen,“ řekla včera agentuře Reuters komisařka pro obchod Benita Ferrero-Waldner. „Dnes se píše historie, protože tento problém znepříjemňoval mezinárodní obchodní vztahy už příliš dlouho,“ dodala.

Co se tedy dohodlo? Evropská unie, tedy největší světový dovozce banánů, výrazně sníží cla na jejich import z Latinské Ameriky, která si dlouhodobě stěžuje na diskriminaci ze strany EU. Sedmadvacítka také poskytne 200 milionů eur pěstitelům banánů v některých afrických, karibských a pacifických státech.

Peníze půjdou konkrétně do zemí, které většinou bývaly evropskými koloniemi a měly privilegované postavení (mohly využívat bezcelního režimu). To ale nová dohoda nabourá, protože zvýší konkurenci z ostatních rozvíjejících se zemí.

Spojené státy jsou také součástí dohody s EU, i když se do Unie žádné banány vypěstované v USA nedovážejí. Důvodem je to, že většina velkých obchodníků s banány, jako Chiquita, Del Monte nebo Dole, jsou americké firmy.

Klíčovou roli v dojednání kompromisu hrál šéf Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy, který doufá, že dohoda odstartuje další kolo liberalizace světového obchodu. „Věřím, že tento duch kreativity, pragmatismu a diplomacie se přenese i na jednání o obchodu započatém v Dauhá,“ uvedl Lamy. Uzavření dohody je jistě vítanou zprávou nejen pro pěstitele banánů v Latinské Americe, ale i pro jejich konzumenty v Evropě, kteří dostanou „za méně peněz více muziky“.

Jak se tedy budou cla snižovat? Celý proces proběhne v osmi krocích až do roku 2017, kdy by měli importéři za tunu dovezených banánů zaplatit 114 eur, přičemž dnes musí dávat 176 eur. Protože s dohodou musí souhlasit všech 27 členských států (což znamená překlad do 23 jazyků), můžeme si na její podepsání počkat asi šest až devět měsíců. Pokud bude schválena, zpětně od včerejška se jednorázově sníží clo na 148 eur. 

Státy Latinské Ameriky Evropské unii na oplátku slíbily, že upustí od všech právních kroků proti diskriminaci amerických producentů na unijních trzích a nebudou požadovat další ústupky na jednání o obchodu zahájeném v roce 2001 v katarském Dauhá (Doha round).

Ústředním bodem, který zatím hatil úsilí o novou dohodu, byly právě otázky související se zemědělstvím. Kompromis dosažený u banánů tak může znamenat blýskání na lepší časy. A nebo také ne. Pozitivních signálů byla v minulosti vidět spousta, ale jednání se zatím vždy ocitla ve slepé uličce.

(Tento článek vznikl za podpory agentury Reuters.)