V portugalských parlamentních volbách zvítězila opozice

Palác São Bento, sídlo portugalského parlamentu; zdroj: Evropská komise.

Vítězem nedělních předčasných voleb v Portugalsku se stala opoziční středopravicová Sociálnědemokratická strana. Dosavadní premiér a předseda vládnoucí Socialistické strany José Sócrates již uznal porážku. Voliči jeho kabinet potrestali za ekonomické potíže, které zemi přinutily, aby požádala o mezinárodní pomoc.

Voliči, kteří v nedělních (5. června) volbách do 230členného portugalského parlamentu rozhodli, že se jejích vítězem stane opoziční Sociálnědemokratická strana (PSD), doufají, že se konečně podaří ukončit politickou nejistotu, která v zemi panuje od pádu kabinetu premiéra Josého Sócratese letos v březnu.

Sócrates, předseda Socialistické strany (PS), který v zemi vládne od roku 2005, totiž nedokázal parlamentem protlačit důležitý balíček úsporných opatření, a Portugalsko se proto muselo obrátit s žádostí o pomoc na Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Obě instituce nabídly Lisabonu záchranné lano v podobě 78 miliard eur (EurActiv 6.5.2011).

Po sečtení 99 % procent hlasů to vypadá, že zemi nyní povede pravice. Vítězná Sociálnědemokratická strana (PSD) Pedra Coelha získala 38,6 %, čímž si vyslouží 105 poslaneckých křesel. Konzervativní Lidová strana (PP) Paula Portase obdržela 11,7 %, což představuje 24 mandátů. Lidovci již oznámili, že jsou připraveni zahájit s PSD koaliční jednání.

Pokud by tato jednání skončila úspěchem, nová vláda se může těšit pohodlné většině.

Dosud vládnoucí socialisté získali 28 %, čímž si zajistí pouze 73 křesel – o 24 méně než v posledních volbách. Dosluhující premiér Sócrates již porážku uznal a nechal se slyšet, že v nejbližší době rezignuje i na post předsedy socialistů.

Stabilita a důvěra trhů

„Budeme potřebovat odvahu a také trpělivost, abychom zvládli obrovské problémy, které na nás čekají,“ prohlásil zřejmě budoucí portugalský premiér Pedro Passos Coelho ve svém vítězném projevu v lisabonském hotelu. 

Slíbil, že zemi opět zajistí stabilitu a obnoví důvěru zahraničních trhů. 

„Uděláme vše pro to, abychom dodrželi dohodu uzavřenou mezi portugalským státem, EU a MMF a obnovili důvěru trhů,“ dodal.

Podmínky úvěru, který si Portugalsko domluvilo s EU a MMF, nejsou podle komentátorů tak přísné jako v případě dalších zemí, Řecka a Irska, jež o mezinárodní pomoc v minulosti také požádaly, ale i tak nebude jejich plnění pro novou portugalskou vládu jednoduché (EurActiv 16.5.2011).

Hlavním problémem portugalské ekonomiky jsou nízká produktivita, vysoká nezaměstnanost, malá konkurenceschopnost a stagnující hospodářský růst.

„Toto velké vítězství povede k tomu, že Portugalsko neskončí ve slepé uličce,“ neskrývá ale optimismus Filipe Garcia z Informacao de Mercados Financeiros consultants v Portu.

José Manuel Barroso, předseda Evropské komise a bývalý portugalský premiér (2002-2004), označil volby za „nejdůležitější“ od dob pádu diktátora Antónia Salazara v roce 1974.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).