V EU se rodí bankovní unie, Češi jsou „ostražití“

zdroj: Evropský parlament.

Evropská centrální banka (ECB) převezme dohled nad bankami v eurozóně. Ve svém výročním projevu o stavu Unie ve Štrasburku to včera (12. září) uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Český premiér je k návrhu skeptický.

Evropu čekají velké systémové změny. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve svém včerejším projevu o stavu Unie nastínil vznik bankovního dohledu nad evropskými bankami, podle jeho slov se jedná o první krok na cestě k bankovní unii. Pokud vše půjde podle jeho plánu a návrh ze stolu nesmete žádný členský stát EU, centralizovaný dohled nad bankami eurozóny by mohl začít fungovat od ledna příštího roku.  

„Jednotný systém dohledu, který dnes navrhujeme, vytvoří silnou strukturu, jejímž jádrem bude Evropská centrální banka,“ řekl šéf Evropské komise. ECB se tak výrazně rozšíří pravomoci, například by mohla nově udělovat a odebírat bankovní licence, rozhodovat o posílení kapitálu bank a dohlížet na rizikové operace. 

I když Česká republika není součástí eurozóny, podle evropského komisaře Štefana Füleho bude bankovní dohled důležitý i pro Česko.  

„Považuji za důležité zdůraznit, že v rámci EU existuje jen jeden bankovní trh. A i vzhledem ke skutečnosti, že 95 % bankovního sektoru v České republice je v držení zahraničních bank, je důležité, aby se Česko do vytváření bankovní unie aktivně zapojilo,“ uvedl pro ČTK. 

Premiér Petr Nečas je ale vůči vzniku bankovní unie skeptický. „Názor vlády a České národní banky (ČNB) je téměř totožný a ohledně vytvoření bankovní unie jsme velmi ostražití. Oslabení národního dohledu není něco, co bychom v naší situaci, kdy ten názor máme velmi kvalitní, viděli jako přínos,“ citovala jeho slova média. 

„Vzhledem k tomu, že další částí budoucí integrované bankovní unie mohou mít dopad i na Českou republiku, je přirozeným zájmem ČNB minimalizovat do budoucna rizika pro finanční stabilitu v České republice. Některé v minulosti vyjadřované obavy ČNB přitom dnes zveřejněné návrhy spíše potvrzují, než vyvracejí,“ uvedl k tomu mluvčí ČNB Marek Petruš

Na cestě k federalizaci 

Kromě bankovní unie má podle šéfa Evropské komise vzniknout i fiskální a politická unie.  

Barroso ale uvedl, že nechce, aby byl do užší spolupráce někdo nucen. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že pokud dojde na všechny změny, které jsou součástí návrhu, v budoucnosti se dotknou všech.  

„Nikoho nebudeme nutit a nikomu nebudeme ani bránit, ale do budoucna už nebude rychlost spolupráce záviset na nepomalejším a nejneochotnějším členovi,“ řekl Barroso. „Nejsem pro superstrát, ale pro demokratickou federaci národních států. To je náš politický horizont,“ dodal.

V takovém případě by podle Barrosa bylo nutné vytvořit nové smlouvy. Její návrh bude podle Barrosa na stole ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se plánují na rok 2014. 

Proti plánu Evropské komise na užší politickou spolupráci se postavil prezident Václav Klaus. „Realita je taková, že členské státy už ve vnějším světě dávno nejsou s to samy ovlivnit běh věcí,“ uvedl prezident. „Měli bychom naopak uvažovat o tom, jak svou státnost a suverenitu obnovit,“ dodal. 

Aby mohla být představa Evropské komise uvedena do praxe, musí ji schválit všech 27 zemí EU a Evropský parlament.