V Dánsku proběhne druhé referendum o euru

Poté, co byl potřetí zvolen dánským premiérem Anders Fogh Rasmussen, budou Dánové hlasovat o výjimkách, které má země z několika politik EU. Referendum se bude především týkat zavedení eura, jež bylo občany Dánska odmítnuto v lidovém hlasování před sedmi lety.

„Čas se blíží. Vláda zastává názor, že lidé v tomto parlamentním období by měli mít příležitost zaujmout postoj k dánským výjimkám,“ řekl včera v Kodani novinářům Rasmussen. A dodal: „Vláda zastává názor, že výjimky poškozují dánské zájmy.“

Dánové nejdříve v referendu v roce 2002 odmítli přijetí Maastrichtské smlouvy. Nakonec ji ale podpořili poté, co byly vyjednány výjimky v několika evropských politikách, konkrétně v oblasti justice a vnitra, spolupráce v otázkách obrany a Evropská měnová unie. V roce 2000 Dánové odmítli v referendu přijetí evropské společné měny.

Rasmussenova liberální strana Venstre vyhrála parlamentní volby s těsnou většinou hlasů – získala 90 křesel ve 179 členném dánském parlamentu. Jeho koaliční vláda složená ze strany Venstre a konzervativci vládne s podporou extrémně pravicové Dánské lidové strany a strany z Faerských ostrovů. Rasmussen nicméně vyjádřil názor, že by mohl přesvědčit Dány, aby hlasovali pro Lisabonskou smlouvu.

Podle dánské ústavy se referendum musí uskutečnit v případě, jestliže dochází přenesení suverenity z Dánska na EU. Premiér uvedl, že usiluje o rychlou ratifikaci Lisabonské smlouvy a že jeho vláda zadá vypracování dalších odborných studií o ekonomických dopadech dánských výjimek.

Analytici se tvrdí, že přijetí eura v Dánsku bude mít na zemi velmi malý, nebo žádný ekonomický dopad. Dánská koruna je velmi úzce navázána na euro, což znamená, že úrokové sazby efektivně stanoveny Evropskou centrální bankou.

Zatímco pouze dvě strany v dánském parlamentu, které dohromady mají 17% poslanců, jsou otevřeně proti další evropské integraci, předpokládá se, že ve veřejném hlasování budou mít zastánci i odpůrci přijetí eura stejné šance na vítězství.