Za pár let se bude platit hlavně chytrými telefony, tablety a brýlemi, tvrdí VISA

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: David Castillo Dominici.

V roce 2020 projde přes platební kartu jen polovina plateb, druhou polovinu zajistí přenosná zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety či náramky a brýle. V Praze to uvedl výkonný ředitel společnosti VISA Europe pro rozvíjející se trhy Mark Antipof.

Společnost VISA Europe je přesvědčena, že za šest let bude přes platební kartu realizována jen polovina veškerých plateb. O zajištění zbytku plateb se postarají přenosná zařízení, například mobilní telefony s „peněženkovými systémy“. 

Podle výkonného ředitele společnosti pro rozvíjející se trhy Marka Antipofa se tak stane i díky obecným technologickým trendům v maloobchodě. „Již nyní se začínají na trhu prosazovat zařízení jako chytré brýle, hodinky či přívěšky. Telefony a tablety jsou špičkou ledovce,“ uvedl v rozhovoru pro server E15.cz.

Internet totiž nabízí možnosti, jak zjistit nejvýhodnější cenu zboží a v podstatě okamžitě nabízený výrobek zakoupit. „A právě toto své chování začínají lidé přenášet z počítačů do svých přenosných zařízení,“ dodal Antipof. 

Změnu v uvažování lze podle Antipofa vystopovat i u obchodníků. „I sebemenší prodejce si začíná uvědomovat, jak důležité je mít vystavené zboží na webu, případně nabízet služby typu ´jestli najdete u konkurence toto zboží levnější, vyplatíme vám rozdíl v ceně´,“ vysvětluje.

Investovat se vyplatí

Antipof budoucnost plateb v přenosných zařízení spatřuje i přesto, že zavádění složitých technologií, které jsou náročně nejen na bezpečnost, ale například i na schopnost párovat se s důležitými databázemi, není jednoduché a navíc je to časově i finančně náročné.

„Navržení, vývoj, testování a aplikace potřebných změn v takto složitém systému samozřejmě vyžaduje svůj čas,“ uvedl ve zmiňovaném rozhovoru.

Určitou trpělivost vyžaduje i následné „namontování“ na trh. „Například u plateb mobilními telefony, a nemyslím tím cloudové karty, ale reálné využití telefonu jako platebního prostředku, vše velice závisí na dostupnosti NFC (technologie sloužící k realizaci plateb přímo prostřednictvím mobilního telefonu; pozn.red.) v telefonech uživatelů,“ dodal.

S instalací technologie do svých zařízení tak musí souhlasit i výrobci mobilních telefonů. Masivnějšímu rozšíření NFC plateb podle Antipofa částečně brání i zatím neexistující dohoda mezi bankami, operátory, výrobci mobilních telefonů a zpracovateli plateb o rozdělení trhu.

„Byznys operátorů se totiž postupně začíná přesouvat od hlasových služeb ke službám datovým. Jejich základ je však stále transakční, ve zpracování velkých datových toků a jejich globální interoperabilitě a digitalizaci, nepříliš podobný tomu, co dělá naše společnost v oblasti zpracován plateb,“ řekl v rozhovoru Antipof. Tyto dva světy se podle něj neustále sbližují, ale i přesto mezi nimi vzniká pnutí. 

„První vlaštovky shod se již objevily, bude se však muset přizpůsobit celý ´systém´, aby se spotřebitel cítil pohodlně, nemusel dlouho čekat na daná řešení, a aby se zainteresovaným subjektům vyplatilo se nového systému účastnit,“ uzavřel.