Uzavření amerických úřadů by mohlo ovlivnit vízový styk s pěti státy EU

Americký prezident Barack Obama; zdroj: Rada EU.

Platební neschopnost, v níž se dnes (1. října) ocitla americká vláda, může ovlivnit až jeden milion pracovníků, které pošle na neplacenou dovolenou. S největší pravděpodobností dojde k uzavření národních parků či pozdržení výzkumných projektů například ve zdravotnictví. Zasaženy mohou být i služby konzulátů, což může způsobit problémy občanům pěti zemí Evropské unie, na něž se stále vztahují podmínky vízového styku. Česká republika ale mezi ně nepatří.

Ode dneška musejí některé federální úřady omezit svůj provoz. Důvodem je politický pat, do kterého se američtí zákonodárci dostali poté, co se nedokázali dohodnout na schválení rozpočtu na příští fiskální rok. Ten začíná dnes, tedy 1. října.

Situace se vyhrotila především kvůli dodatku v zákoně o státních výdajích. Republikáni doufali, že tímto dodatkem pozdrží Obamovu zdravotnickou reformu, takzvanou „Obamacare“.

Senát, v němž mají většinu Demokraté, ale dodatek, a s ním i zákon o státních výdajích, odmítl. Vláda tedy nemá peníze na běžné fungování federálních úřadů, které budou muset řešit situaci snížením výdajů a posláním zaměstnanců na neplacenou dovolenou.

Pokud se Kongres v nejbližší době dohodne na novém zákoně o státních výdajích, mohla by platební neschopnost Spojených států trvat jen několik dní. Zatím ale není jasné, jak a kdy spolu obě strany, Demokraté i Republikáni, budou spolupracovat.

Kritická situace v Kapitolu zároveň budí obavy z říjnové lhůty na zvýšení dluhového stropu USA, který v současné době dosahuje 16,7 bilionu dolarů.

Čekání na víza

Platební neschopnost USA vzbudila obavy mezi některými státy EU. Jejich občané se začali zajímat, zda bude možné za takové situace do země vycestovat.

Odpověď amerického ministerstva zahraničí na sebe nenechala dlouho čekat. Rezort uvedl, že bude pokračovat ve zpracovávání žádostí o víza a amerických žádostí o pasy, protože za poskytování těchto služeb je vybírán poplatek. Ambasády a konzuláty v zahraničí budou i nadále poskytovat služby americkým občanům.

Ministerstvo ale zároveň varovalo, že konzulární služby ve Spojených státech i v zahraničí budou poskytovány jen tehdy, „bude-li vybíráno dostatek peněz pro jejich fungování“.

Jak ale napovídají zkušenosti z minulosti, v polovině devadesátých let, kdy USA čelily podobné situaci, nebylo během každého ze sedmadvaceti dnů platební neschopnosti zpracováno 20 až 30 tisíc žádostí o vízum. Zpráva výzkumného centra Kongresu, z níž tato čísla pocházejí, zároveň uvádí, že nebylo zpracování ani téměř 200 tisíc amerických žádostí o pas. Americkému turistickému průmyslu a aerolinkám tento výpadek způsobil ztrátu v řádech milionu dolarů.

Občanům 23 zemí Evropské unie, z celkových osmadvaceti, stačí pro cestu do Spojených států pouze elektronické oprávnění, a nepotřebují tedy vízum. Vízová povinnost ale nadále trvá pro občany Bulharska, Chorvatska, Kypru, Rumunska a Polska.

Dny i měsíce

Jak již bylo řečeno, prozatím není jasné, jak dlouho bude platební neschopnost USA trvat a zřejmě ani neexistuje jasný plán, jak se z ní dostat ven. Další jednání amerického Senátu je naplánováno na příští úterý dopoledne.

Komentátoři se shodují, že paralyzující situace může trvat dny i měsíce. Reálně dokonce hrozí, že současný konflikt přeroste ve vážný spor o pravomoci vlády dále si půjčovat peníze.

Pokud by se v říjnu vládě nepodařilo zvýšit dluhový strop ze současných 16,7 bilionu dolarů, Spojené státy by nadále nebyly schopny plnit své závazky. Neschopnost platit účty by se mohla těžce podepsat na stavu ekonomiky a podstatně by otřásla i světovými trhy.