Unie v obchodním sporu s Čínou

Brusel dal Číně ultimátum. Buď zruší do pátku kontroverzní exportní omezení na koks, nebo EU zahájí historicky první právní řízení proti Číně u Světové obchodní organizace (WTO).

Koks je důležitou surovinou v ocelárenském průmyslu. Čína je jejím zásadním producentem a dodavatelem na světové trhy. Kontrolou a snižováním dodávek dosáhla Čína poměrně značného nárůstu ceny, což se nelíbí zejména evropským ocelářům, kterých se vedle japonských producentů dovozy z Číny dotýkají nejvíce. Evropští producenti oceli podle Financial Times upozorňují na enormní nárůst ceny zejména v období posledních dvou let, ve kterých vzrostla ze 79 dolarů za tunu až na 350 dolarů za tunu v prvním čtvrtletí roku 2004.

Komise, která reprezentuje Unii v obchodních záležitostech, se do této chvíle snažila řešit většinu sporů s Čínou smířlivě – vyjednáváním nebo dohodou. Šla tak ve velké míře opačným směrem než Spojené státy, které postupovaly proti Číně tvrdším způsobem. Unijní obchodní komisař Pascal Lamy vyzval ke konci minulého týdne čínského premiéra Wen Ťia-paa a ministra obchodu Po Si-laje k uvolnění vývozu. Oba přislíbili mírný nárůst exportu, ale podle Financial Times odmítli jednat o zrušení složitého systému licencí, kterým se fakticky kontroluje množství mířící za hranice.

Návštěva vrcholných čínských představitelů s sebou přinesla i jednání o dalších obchodních sporech. Čínský premiér poukazoval podle Hospodářských novin zejména na nutnost odstranění zbrojního embarga proti jeho zemi. „Doufáme, že řešení otázky uznání statutu Číny jako tržní ekonomiky bude ku prospěchu obou stran,” řekl Wen. Pascal Lamy dále Čínu varoval před obchodními bariérami, které poškozují evropský automobilový a strojní průmysl, a stěžoval si také na slabou ochranu duševního vlastnictví v Číně.