Unie tleská ruským návrhům na reformu finančního systému, tvrdí Rusové

Po včerejších jednáních v Bruselu se jeden z ruských vysoce postavených diplomatů Arkady Dvorkovich nechal slyšet, že zástupci Unie přijali kladně ruské podněty pro jednání nadcházejícího summitu G20 v Londýně.

Ekonomický poradce ruského prezidenta Medveděva Arkady Dvorkovich popsal reakce bruselských diplomatů po včerejší schůzce jako „pozitivní“. Setkání na půdě Unie přišlo krátce poté, co Rusko zveřejnilo své návrhy pro jednání zemí G20 v Londýně.

„Naše názory na většinu otázek jsou velmi podobné,“ prohlásil včera Dvorkovich a dodal, že představitelé Unie měli ještě před schůzkou možnost několik dní studovat ruské návrhy, které předpokládají kompletní reformu současných finančních institucí, na jejichž místo by měly nastoupit instituce nové a přebrat úkoly těch stávajících.

Primárním záměrem Moskvy je změnit současný „unipolární“ ekonomický řád a nahradit ho novým systémem s několika centry. Jeden z nejradikálnějších ruských návrhů předpokládá vytvoření nové nadnárodní rezervní měny, jejímž vydáváním by byly pověřeny mezinárodní finanční instituce. Další nápad Rusů počítá s opuštěním současného systému, kdy je většina světových finančních rezerv deponována v dolarech (mimochodem podíl eura již překročil čtvrtinu a dále stoupá). Podle představ Moskvy by měly být rezervy rovnoměrněji rozděleny mezi více rozdílných měn.

Co se týká dohledu, navrhuje Rusko zavedení nového systému „SURF – Standard Universal Regulatory Framework“, který by měl přinést zejména zpřísnění regulace ratingových agentur a posílení soudních pravomocí. Rusové si od iniciativy SURF slibují celkovou stabilizaci mezinárodního finančního systému. Podle Dvorkovicha se Unie na základních bodech SURFu s Ruskem shoduje. Ruský diplomat zároveň zdůraznil, že zmíněná iniciativa má poskytnout základ k vytvoření zcela nového regulatorního rámce – není tedy pouze souborem jednotlivých opatření.

Rusko v krizi obstojí

Podle Dvorkovicha je situace Ruska v mnoha ohledech odlišná od dalších států zasažených krizí. „Ruská ekonomika je založena především na vývozu komodit a je zatížena výrazným zahraničním dluhem a poměrně vysokou inflací, což je důsledek pokračujícího reformního úsilí. Na druhou stranu, Rusko v posledních letech využilo příznivých podmínek na trhu s komoditami, které mu umožnily akumulovat významné rezervy. Ty nám pomohou překonat nynější potíže. Rusko se proto obejde bez zahraniční pomoci.“

Dvorkovich nicméně připustil, že Rusko bude muset sáhnout k podpoře některých domácích podniků a bank z veřejných prostředků (seznam těchto pro ruské hospodářství „klíčových“ společností už má tamní vláda na stole – obsahuje skoro 300 subjektů). „V žádném případě nebude docházet k plošné podpoře vybraných podniků, každý případ posoudíme odděleně,“ uzavřel ruský ekonom.

Další kroky:

  • 19.-20. března:  summit EU v Bruselu – příprava na zasedání G20
  • 2. dubna: summit G20 v Londýně
  • červenec 2009: summit G8 na Sardinii