Ukrajina a Rusko stojí o celní unii s EU

Zdroj: Evropská komise.

Ruští a ukrajinští představitelé včera uvedli, že v příštích patnácti až dvaceti letech by jejich vztahy s EU mohly mít podobu celní unie. Ruský zástupce uvedl, že jeho země je ochotná se Evropské unii přiblížit, „jak nejvíc to bude možné“. Členství v EU ale vyloučil.

Panelová diskuse, která se včera uskutečnila v rámci bruselského summitu podnikatelů (European Business Summit), měla poněkud vizionářský nádech. Většina účastníků se v závěru shodla na tom, že mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou unií vznikne v budoucnu společný hospodářský prostor.

Oleg Fomičev, náměstek ruského ministra pro hospodářský rozvoj, uvedl, že Moskva hodnoty Evropské unie sdílí a s prohlubováním vzájemných vztahů nemá žádný problém, a to ani na politické úrovni.

„Chceme jít tak daleko, jak jen to bude bez členství v Evropské unie možné,“ uvedl. Vzhledem k tomu, že Rusko je rozlohou třikrát větší než EU, Moskva nemůže být v žádném případě považována za možného budoucího člena EU, vysvětlil.

Pokud jde o případnou celní unii, podle Fomičeva by si jednání vyžádala zhruba 10-15 let. Stejnou dobu by podle něj Rusko potřebovalo i na zavedení nezbytných předpisů a na posílení konkurenceschopnosti tamní ekonomiky.

„Pokud se chcete integrovat a nejste na to připraveni, můžete všechno zničit,“ upozornil náměstek ministra.

Fomičev vidí ve vývoji vztahů mezi EU a Ruskem tři stádia. V krátkodobém horizontu by podle něj mělo dojít k zavedení bezvízového režimu. Ve středně dlouhém období by mohlo přijít uzavření dohody o volném obchodu (FTA) a v dlouhém období, „možná za dvacet let“, by mohla přijít na řadu i celní unie.

Pro Ukrajinu jsou vztahy s EU prioritou

Podle ukrajinského náměstka ministra pro hospodářský rozvoj Valerije Piatnitského patří vztahy s EU mezi „klíčové priority“ ukrajinské vlády. Náměstek připustil, že by ke zřízení celní unie mohlo dojít za patnáct let.

Naznačil také, že v dlouhodobém horizontu by se teoreticky vztahy mezi EU a Ukrajinou mohly prohloubit ještě více. „Za deset nebo patnáct let bude jedno, jestli půjde o celní unii nebo jinou formu integrace.“

Piatnitskij dále řekl, že Ukrajina by ještě letos ráda uzavřela asociační dohodu s EU. „Jsme přesvědčeni, že půjde o absolutně komplexní typ vzájemných vztahů. Jednáme o politické dimenzi, spravedlnosti a vnitru, meziodvětvové spolupráci, vytvoření komplexní zóny volného obchodu, o vízové dohodě, o sbližování naší legislativy, zvyšování kapacity našich institucí a schopnostech našich podnikatelů obstát na jednotném trhu EU,“ vysvětlil.

Významní podnikatelé, kteří během panelové diskuse seděli v publiku, potvrdili, že vytvoření celní unie by mohlo trvat přibližně patnáct let. Andrew Cranston z ruské pobočky poradenské společností KPMG uvedl, že některé sektory ruské ekonomiky budou potřebovat čas, než se přizpůsobí.

Komisař pro energetiku Günther Oettinger, který se rovněž diskuse účastnil, řekl, že současné nastavení obchodních vztahů není ideální. Pro Rusko je hlavní hospodářskou aktivitou produkce energií, Ukrajina je tranzitní zemí a EU funguje pouze jako odběratel.

„Musíme se posunout na novou úroveň. Potřebujeme hospodářskou soutěž, společná konsorcia, reverzní toky, inovativní partnerství a využití evropských úsporných technologií v Rusku i na Ukrajině,“ dodal komisař v odkazu na budoucnost spolupráce v sektoru energetiky.