Tsipras si usmiřoval Merkelovou, řeckou ekonomiku to ale nezachrání

Alexis Tsipras; zdroj: Rada EU.

Včerejší (23. března) schůzka řeckého premiéra Alexise Tsiprase s německou kancléřkou Angelou Merkelovou sice průlom v jednání o řecké ekonomické situaci nepřinesla, oba politici se ale pokusili najít společnou řeč. Řecká vláda příští pondělí představí seznam reforem, bez nichž na další pomoc od svých věřitelů nedosáhne. Peníze jí dojdou v dubnu.

První oficiální návštěva řeckého premiéra Alexise Tsiprase v Berlíně byla plná vřelých slov, průlomu v jednání o ekonomické situaci Řecka se ale nedočkala. Jak uvedl řecký premiér, nic takového ani od setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou neočekával. Diskuse měla pouze sladit noty před dalšími kroky.

Tsipras Merkelovou ujistil, že odsuzuje volání Řeků po německých reparacích a za provokaci označil nedávnou obálku německého magazínu, která zobrazovala Merkelovou, jak stojí mezi nacistickými důstojníky u Akropole v Athénách.

„Nechme prosím tyto stíny minulosti za sebou,“ uvedl Tsipras. „Dnešní demokratické Německo nemá se Třetí říší nic společného,“ dodal.

Merkelová dodala, že Berlín uvažuje o navýšení fondu, který pomáhá realizovat výměny mezi studenty. Německý parlament mu v loňském roce schválil rozpočet ve výši 1 milionu eur. Fond by měl fungovat tři roky.

Řecká vláda se na summitu EU, který minulý týden proběhl v Bruselu, zavázala, že představí seznam reforem, které mají v zemi provést důležité strukturální změny a zajistit další půjčku od mezinárodních věřitelů. Pokud se tak nestane, zemi dojdou v dubnu peníze.

Tsiprasova Syriza vyhrála v lednu předčasné parlamentní volby se sliby, že ukončí politiky předchozích vlád, které podle ní k ničemu nebyly a zemi uvrhly do ještě větších potíží. Vybrat ty „správné“ reformy, tedy takové, které nenazlobí voliče, ale zároveň se budu zamlouvat mezinárodním institucím, bude proto obtížné.

Problematickou tak může být v tomto ohledu privatizace státního majetku, kterou Tsiprasova vláda odmítá, reforma penzijního systému či snížená sazba DPH. Řecko musí navíc zapracovat na zákonu o platební neschopnosti pro jednotlivce i společnost a o hromadném propouštění a musí také najít způsoby, jak rychle vyřešit mzdové spory a liberalizovat ceny energie. Pozornost si podle ekonomů zaslouží i efektivnější způsob výběru daní.

Autor: Marek Vondřich