Trh s emisními povolenkami se zotavuje. Přijde oživení ekonomiky?

Cena povolenek na vypuštění CO2 v systému EU ETS kopíruje vývoj na ostatních komoditních trzích a jde nahoru. Investoři ignorují nynější chabou poptávku v očekávání budoucího vzestupu světové ekonomiky, tvrdí jedni. Druzí mluví o vlivu blížících se aukcí CO2.

Za emisní povolenky v současnosti zaplatíte dvojnásobnou sumu než v únoru, kdy vás vypuštění jedné tuny CO2 přišlo na pouhých 8 eur (historické minimum). Tento týden ceny atakovaly hranici 16 eur a byly tedy nejvyšší za poslední čtyři měsíce.

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet se tento týden nechal slyšet, že hospodářská recese dosáhla svého „bodu zlomu“ a HDP některých zemí začne opět v dalších měsících nabírat vzestupnou tendenci.

Souvisí ceny CO2 a ropy s nabídkou a poptávkou?

Někteří analytici se domnívají, že trh s emisními povolenkami kopíruje vývoj v cenách komodit a akciových trhů, které zaznamenaly za poslední měsíc růst, a to v reakci na některé náznaky oživení globální ekonomiky. Avšak ve skutečnosti víme o faktorech ovlivňujících ceny povolenek poměrně málo.

Sílící hospodářství by skutečně ke svému rozvoji potřebovalo více energie a tudíž i více povolenek na exhalace skleníkových plynů. Nicméně, jak pro agenturu Reuters řekl analytik Emmanuel Fages, investoři jsou náhlým růstem ceny povolenek „trochu zaskočeni“. „Jak pro vývoj na trhu s ropou, tak s povolenkami, platí, že mají jen málo co společného s nabídkou a poptávkou po těchto komoditách,“ řekl Fages.

Ropa se na amerických trzích v úterý prodávala za cenu převyšující 60 dolarů za barel, což je šestiměsíční maximum. Strmý růst hodnoty „černého zlata“ může souviset s tím, že investoři očekávají opětovné oživení světového hospodářství a ne s nabídkou a poptávkou. Ropy totiž bude kvůli probíhající recesi v letošním i příštím roce nadbytek, předpokládají odborníci.

Připomeňme ještě, že v letech 2005 až 2007 jsme byli svědky strmého pádu cen povolenek kvůli příliš „velkorysým“ alokačním plánům. Data Komise nicméně ukazují, že v minulém roce už podniky celkově vypustily více emisí, než dostaly přiděleno.

Ekonomický výhled stále není růžový

Podle analytika Deutsche Bank Marka C. Lewise je z makroekonomického pohledu během posledních třech měsíců možné najít jen velmi málo pozitivních zpráv. Lewis se domnívá, že růst ceny povolenek může souviset s jejich spekulativními nákupy. Investoři totiž očekávají zvýšenou poptávku po roce 2013, kdy si řada průmyslových podniků bude muset povolenky kupovat v aukcích.

Jejich hodnota tedy nemusí nutně reflektovat reálný vývoj globální ekonomiky (v poslední době řada chmurných zpráv), což může být na překážku při hledání kompromisu ohledně zavedení celosvětového systému obchodování s emisními povolenkami, myslí si někteří odborníci.

„Jsme svědky velkého množství špatných zpráv například o tom, že v Austrálii výrazně poklesla produkce cementu a oceli a že tato země patrně odloží obchodování s povolenkami, nicméně emisní trh na to vůbec nezareagoval,“ říká znepokojeně Jean-Francois Cauvet, investor z francouzské společnosti Sagacarbon. 

Austrálie minulý týden oznámila, že kvůli obavám z dopadu obchodování s povolenkami na tamní – už tak těžce zkoušený průmysl – odkládá jeho zavedení až na červen 2011. Podle již zmiňovaného Emmanuela Fagese můžeme na trhu očekávat jistou konsolidaci a snížení cen povolenek na hodnoty mezi 13 a 14 eury. Společnost Point Carbon očekává, že průměrná cena tuny CO2 letos bude činit 12 euro.

(Tento článek vznikl za spolupráce s agenturou Reuters.)