Tlak na Řecko se stupňuje, další splátku obdrží až po referendu

zdroj: www.elysee.fr.

Další tranši z prvního záchranného balíku uvidí Athény až poté, co budou známy výsledky referenda, jehož konání v pondělí překvapivě oznámil řecký premiér Jorgos Papandreu. Podle jeho slov se lidové hlasování uskuteční v prvním prosincovém týdnu a Řekové v něm budou rozhodovat i o svém dalším osudu v eurozóně.

S další osmimiliardovou splátkou z prvního záchranného balíku ve výši 110 miliard eur, kterou mělo Řecko obdržet v polovině listopadu, mohou Athény počítat nejdříve v prosinci – tedy až poté, co budou zveřejněny výsledky referenda, které v pondělí oznámil řecký premiér Jorgos Papandreu (EurActiv 1.11.2011). Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) si totiž chtějí být jistí, že Řekové setrvají v eurozóně, budou nadále plnit své závazky a nebudou zbytečně prodlužovat období nejistoty. 

„Nemůžeme vydat peníze evropských, německých nebo francouzských daňových poplatníků, dokud nebudou dohody, které byly jednomyslně, tedy i Řeckem, schváleny, respektovány. Do té doby nevyplatí eurozóna, a stejně tak i MMF, ani cent,“ uvedl na včerejší (2. listopadu) tiskové konferenci francouzský prezident Nicolas Sarkozy

On i německá kancléřka Angela Merkel se v předvečer dvoudenního setkání nejvyspělejších ekonomik světa G20, které dnes začíná ve francouzském Cannes, sešla s řeckým premiérem Papandreem a společně po něm požadovali vysvětlení, proč se rozhodl svěřit osud obtížně vyjednané mezinárodní dohody o dalším záchranném balíku (tentokrát v hodnotě 130 miliard eur) do rukou řeckého lidu (EurActiv 27.10.2011).  

Dokážeme, že sliby plníme 

I přesto, že zatím není známa přesná formulace otázky, na kterou budou Řekové odpovídat, Papandreu včera po skončení schůzky novinářům sdělil, že výsledky lidového hlasování nerozhodnou pouze o další pomoci Řecku, ale i o jeho dalším působení v eurozóně.   

„Je zásadní, abychom ukázali světu, že dokážeme plnit sliby,“ řekl podle agentury AP Papandreu. „Není to pouze otázka tohoto programu, je to otázka toho, zda chceme zůstat v eurozóně.“ 

Referendum se bude podle jeho slov s největší pravděpodobností konat 4. prosince. Řecký premiér tak vyhověl žádosti francouzsko-německého dua, které trvalo na tom, aby proběhlo co nejdříve. 

Přibližně v polovině prosince totiž dojdou řecké vládě peníze na základní provoz státu. Lídři eurozóny se obávají, že případný bankrot Řecka spustí lavinový efekt v dalších nakažených zemích, které platí eurem. Ohroženo je tak zejména Španělsko a Itálie, na jehož záchranu eurozóna v současné době nestačí. 

Míč je na straně Řecka 

I z tohoto důvodu se přední politici zemí EU nechali včera slyšet, že záchrana eura je v současné době důležitější než záchrana zadluženého Řecka.  

„Chceme Řecku pomoct a chceme, aby setrvalo v eurozóně,“ citovala slova kancléřky Merkel německá média. „Ale řecké jednostranné rozhodnutí stále visí ve vzduchu a situace se změnila“. „Raději dosáhneme našeho cíle (stability eurozóny) s Řeckem než bez něj. Ale úkol udržet euro stabilním měnou je naší hlavní povinností,“ dodala. 

Podle francouzského prezidenta Sarkozyho je míč nyní na hřišti Řecka, které se musí rozhodnout, kam chce v budoucnosti směřovat. „Řečtí přátelé se musí rozhodnout, jestli chtějí v této cestě pokračovat s námi,“ uvedl na středeční tiskové konferenci. 

Podpora se drolí 

Nesouhlas s rozhodnutím řeckého premiéra nedávají najevo pouze jeho evropští kolegové, ale i někteří členové jeho vlády. Například ministr financí Evangelos Venizelos se nechal slyšet, že referendum by nemělo v žádném případě zpochybnit členství Řecka v hospodářské a měnové unii, které podle něj představuje „historický úspěch“. 

Podle posledních zpráv se k němu přidal i další člen Papandreova kabinetu ministr pro místní rozvoj Michalis Chrysochoidis. „Parlament by měl ratifikovat evropskou dohodu, která Řecko vyvádí ze slepé uličky,“ uvedl pro řecký tisk. 

Podle celé řady komentátorů se zdá, že premiér Papandreu začíná pomalu ztrácet pevnou půdu pod nohama. Zítra se má totiž konat hlasování o důvěře jeho kabinetu. 

Premiér si ale ve 300členém parlamentu, který bude rozhodovat o vypsání referenda, drží jen těsnou většinu 152 poslanců. Navíc podle informací agentury AFP dnes dva poslanci vládnoucích socialistů uvedli, že pravděpodobně vládu nepodpoří.  

Pokud by tomu bylo opravdu tak, 150 poslanců Papandreovi k získání důvěry nestačí.