Telekomunikační společnosti viní Evropskou komisi z poklesu investic

V roce 2008 došlo po mnoha letech stabilního růstu k poklesu investic do telekomunikačního sektoru v EU, tvrdí ve své zprávě telekomunikační společnosti. Za viníka přitom označily Evropskou komisi, která podle nich nejvíce odrazuje od investic.

Celkové investice evropských telekomunikačních společností loni klesly o 0,8 % oproti roku 2007, píše se ve zprávě, kterou včera zveřejnila asociace ETNO sdružující všechny evropské telefonní operátory.

Ve zprávě je zdůrazněno především to, že pokles investic následoval po trvalém růstu v předchozích letech, který v roce 2007 dosáhl vrcholných 7,8 %.

Investice na pěti největších telekomunikačních trzích (v Německu, Španělsku, Francii, Itálii, a Velké Británii) v roce 2008 poklesly o 3,6 % a v roce 2007 byl propad v těchto zemích ještě o něco větší (3,8 %).

Hospodářská krize měla na telekomunikační společnosti bezpochyby negativní dopad. Podle asociace ETNO je ale právní nejistota na trhu EU hlavní příčinou toho, proč velké společnosti méně investují.

Michael Bartholomew, ředitel asociace ETNO, poukazuje na to, že společnosti investují méně i za situace, kdy poptávka spotřebitelů po telekomunikačních službách navzdory krizi roste. Tržby evropských telefonních operátorů v roce 2008 vzrostly o 0,8 %.

Pokles investic představuje znepokojující trend, na který by měli politici urychleně zareagovat poskytnutím investičních pobídek v rámci regulatorního režimu, který by bral na vědomí i to, že je ohrožena plynulost realizace sítí nové generace (NGN)”, řekl Bartholomew.

ETNO vyzývá Evropskou komisi k rychlému přijetí souboru doporučení, jak povzbudit investice do optického vlákna. Jednání Komise o investičních pobídkách a reformě legislativy ale zamrzla na mrtvém bodě a ta tak byla nucena přijetí opatření odložit (předpokládán je rok 2010).

V důsledku krize nevylučují velké společnosti další úbytek investic, neboť podle předpovědi klesnou v roce 2009 jejich tržby o 0,5 %

Evropská komise v březnu ve své zprávě předpovídala mnohem větší nárůst tržeb telefonních operátorů pro rok 2008, než jaký včera oznámila asociace ETNO. Evropská exekutiva počítala s 1,3 % nárůstem tržeb v sektoru, zatímco podle zprávy ETNO to bylo jen 0,5 %. Brusel také počítal s pokračováním pozitivního trendu a nárůstem investic v roce 2008.