Svět vybízí EU k rychlému řešení dluhové krize

Zdroj: Evropský parlament.

Účastníci finančního fóra v Hongkongu vyzvali Evropskou unii, aby se postarala o rychlé ukončení dluhové krize. Pokud Evropa v brzké době nepřijme účinná nápravná opatření, může počítat s dalším propadem důvěry na finančních trzích, shodli se.

Stížnosti na nedůslednou činnost unijních institucí v boji proti dluhové krizi eurozóny z úst účastníků Asijského finančního fóra, které v těchto dnech probíhá v Hongkongu, přicházejí jen krátce poté, co ratingová agentura Standard & Poor’s ze stejného důvodu snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti několika zemím eurozóny a záchranného fondu EFSF, z něhož v současné době čerpají pomoc Irsko a Portugalsko (EurActiv 17.1.2011). 

„Bez akce bude Evropa vtažena do sestupné spirály kolapsu důvěry, stagnace růstu a menšího počtu pracovních míst,“ nechal se slyšet jeden z hostů fóra, první náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton

Na druhou stranu je ale podle něj „možné novou fázi krize odvrátit rozhodnými opatřeními v EU a globální podporou Evropy.“ Země, kterým se již podařilo zkrotit inflaci, proto vyzval, aby uvolnily měnovou politiku, a povzbudily tak hospodářský růst.    

S řeckým stínem v zádech

Situaci v Evropě nepomohly ani poslední zprávy z Řecka. Řecké vládě se totiž prozatím nepodařilo uzavřít dohodu s věřiteli o odpisu poloviny řeckého dluhu, který odklepl říjnový summit v Bruselu (EurActiv 27.10.2010). Pokud budou jednání, která mají pokračovat i v tomto týdnu, neúspěšná, ekonomové se obávají černého scénáře v podobě vyhlášení platební neschopnosti země.

A to znervózňuje i Liptona. Pokud se totiž prohlubování evropské krize nepodaří v brzké době odvrátit, pocítí to podle něj každý stát a region – bez ohledu na to, jestli leží v Evropě, Americe nebo Asii. 

Pomůže Evropě Asie? 

Náměstek japonského ministra financí pro mezinárodní otázky Takehito Nakao na fóru zopakoval, že země vycházejícího slunce je připravena nabídnout pomocnou ruku při stabilizaci trhů v Evropě.  

Japonsko totiž patří mezi největší věřitele některých evropských států, například Itálie (hned za Francií). 

„Mluvil jsem nedávno se zástupci (japonských) bank a ti řekli, že jsou ochotni uvolnit více peněz na investice a obchod,“ prohlásil Nakao. „Uvažují také o nákupu některých aktiv, ale je to opravdu obtížné. Banky tak učinily už na konci osmdesátých let, ale přílišný úspěch to nemělo. Musí být proto velmi opatrné.“ 

Již minulý týden japonský ministr financí Jošihiko Noda prohlásil, že Tokio podpoří záchranný fond EFSF a nakoupí státní dluhopisy zemí eurozóny. 

Podobně se zachovala i Čína, která některým evropským státům přislíbila nákup jejich dluhopisů (EurActiv 14.10.2011).