Summit se zaměří na rozšíření, růst a konkurenceschopnost

zdroj: Rada EU.

Hlavní náplní summitu Evropské rady, který dnes odpoledne (1. března) začíná v Bruselu, nebude aktuální situace v Řecku nebo hrozba rozpadu eurozóny, ale rozšíření evropské sedmadvacítky o Srbsko nebo implementace unijní hospodářské strategie pro povzbuzení růstu, zaměstnanosti a konkurenceschopnosti.

Ač to leckoho možná překvapí, summit Evropské rady, který proběhne dnes a zítra v Bruselu, se podle všeho zřejmě vyhne tématům, která v posledních měsících představovaly stálici na jeho agendě. Pokud si budou chtít lídři členských zemí EU a unijních institucí vyměnit názory na současnou situaci v Řecku nebo si postěžovat na oslabující měnu euro, budou tak muset učinit v kuloárech. Z dopisu, který politikům zaslal stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, totiž vyplývá, že tato témata zůstanou v oficiálních jednáních protentokrát stranou. 

A o čem tedy budou lídři jednat? Dnešní schůzku zahájí volba (staro)nového předsedy Evropské rady na období od 1. června 2012 do 30. listopadu 2014, kdy se má obecně za to, že se znovuzvolení dočká Van Rompuy. Předseda Eurogroup (zemí s eurem) a lucemburský premiér v jedné osobě Jean-Claude Juncker by měl také přijít s návrhem na předsedajícího tzv. eurosummitů, tedy pravidelných setkání eurozóny. 

Hlavní náplní rozhovorů u dnešní večeře mají být ale hospodářské otázky. Na summitu bude uzavřena první fáze tzv. evropského semestru, jehož úkolem je zkoordinovat rozpočtové, makroekonomické a strukturální politiky členských zemí, a bude se rovněž diskutovat o implementaci hospodářské strategie, kterou Evropská komise přijala již před téměř dvěma lety, s názvem Evropa 2020. 

V pátek se pak jednání zaměří na Srbsko, které by mělo obdržet oficiální kandidátský status. Situaci by ale mohlo trochu zkomplikovat Rumunsko, které má proti tomuto kroku námitky. Nelíbí se mu zacházení s malou skupinou etnických Rumunů žijících v Srbsku, kterých je přibližně třicet tisíc (EurActiv 29.2.2012). 

Podle Rompuyho se summit bude také věnovat rozšíření schengenského bezhraničního prostoru o Rumunsko a Bulharsko a zahraničněpolitických otázkám, jako je aktuální situace v Sýrii nebo příprava na jednání skupin G8 a G20.

Nečas & Cameron

V neposlední řadě dojde i na podpis Smlouvy o stabilizaci, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, která je známá jako „fiskální úmluva“. Česká republika s Velkou Británii, které se rozhodly k paktu nepřipojit, se tohoto ceremoniálu nezúčastní.  

Český premiér Petr Nečas své rozhodnutí zdůvodňuje zatím nevyjasněným postupem pro ratifikaci smlouvy, nezaručenou účastí České republiky na eurosummitech a v neposlední řadě nedostatečným důrazem na povinné snižování státního zadlužení (více EurActiv 31.1.2012).  

Po včerejším jednání kabinetu premiér ale uvedl, že stále existuje možnost, že se Česko ke smlouvě připojí později. „Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo, že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme. Do tohoto vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů,“ řekl Nečas, který se těsně před zahájením bruselského summitu sejde s britským premiérem Davidem Cameronem v Londýně. 

Oba politici v dopise, který formálně adresovaly špičkám EU, nedávno vyzvali zbytek EU,  aby vedle pokusů o záchranu společné měny nezapomínal ani na dokončení vnitřního trhu Unie (EurActiv 20.2.2012). Dá se očekávat, že toto téma na summitu zcela určitě zazní.