Summit se shodl na prorůstovém paktu, ekonomiku podpoří 120 miliardami eur

zdroj: Rada EU.

Lídři členských zemí EU se na summitu, který dnes vrcholí v Bruselu, předběžně shodli na prorůstovém paktu, jehož prostřednictvím by do unijní ekonomiky mělo přitéct 120 miliard. Na tiskové konferenci to uvedl unijní prezident Herman Van Rompuy. Český premiér Petr Nečas považuje dohodu za „politický kompromis, avšak s omezeným dopadem“.

„Posílíme financování ekonomiky mobilizací 120 miliard eur, které použijeme pro bezprostřední růstová opatření,“ řekl na tiskové konferenci po skončení včerejšího prvního dne summitového jednání stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy

Lídři EU se v Bruselu prý předběžně dohodli na podobě prorůstového paktu, o kterém se v posledních týdnech hojně mluvilo. Některé zeměv čele s Francií jsou totiž přesvědčeny, že cestou nekonečného utahování opasků a reforem, tedy politikou, kterou prosazuje například Německo, se Evropě nikdy nepodaří překonat krizi. 

Jeden z nejpalčivějších problémů dneška, nezaměstnanost, která v zemích, jako je třeba Španělsko nebo Řecko, překonává rekordy, je nutné odstranit tvorbou nových pracovních míst. 

Podle Van Rompuyho vyjádření se politici dohodli například na tom, že dojde k navýšení kapitálu Evropské investiční banky (EIB) o 10 miliard eur. Její schopnost poskytovat úvěry tak naroste na 60 miliard eur. Česká republika se bude podílet 76 miliony eur (2 miliardy eur).  

Další opatření na podporu hospodářského růstu a tvorby pracovních míst čítají využití nevyčerpaných prostředků z evropských fondů, které mají být použity na podporu inovací a malého a středního podnikání v Evropě, nebo pilotní fáze tzv. projektových bondů pro investice do infrastruktury, která odstartuje již toto léto (více např. EurActiv 23.5.2012). 

Podle českého premiéra Petra Nečase, který se summitu také účastní, se jedná o „politický kompromis“, který ale ve výsledku nebude mít tak velký dopad, jak by si možná některé země přály. 

„Reálný dopad do reálné ekonomiky je velmi omezený a hlavní smysl tohoto kroku je, že je to politický kompromis,“ sdělil českým novinářům. 

Již na předchozím summitu, který se konal na konci června, uvedl, že téma růstu není na evropském jednacím stole žádnou novinkou a konsolidace veřejných financí a podpora hospodářského růstu se navzájem nevylučují (EurActiv 24.5.2012). 

„Udržitelný růst musí být ale postaven na zdravých veřejných financích. V tomto ohledu je Česká republika v hlavním evropském proudu,“ řekl tehdy premiér.